Pižla a Žižla na cestách  (Pižla and Žižla on Their Travels)
R: Ladislav Horský V: Zeus-Film, 1937 H: Jarka PižlaFerda ŽižlaJiřina Bohdalová Fo: 35 mm Ve: česká © Národní filmový archiv 
 
   Pižla a Žižla si vybírají v trafice zboží. Pak se potulují kolem stánku se zeleninou. Najdou bankovku, kterou ztratila paní, vycházející z cukrárny. Pižla spí v parku pod keřem a zahradník ho polije při zalévání hadicí. Na lavičce sedí holčička s chůvou. Je jí obou tuláků líto. Nabídne jim obložený chléb, který vzala chůvě z tašky. V davu kolem pouličních zpěváků je i Pižla. V nestřeženém okamžiku ukradne stařence z dlaně mince. Lidé se koupají. Pižla se částečně svlékne a kýmsi strčen, skončí ve vodě. Pižla nese vítězný pohár.
   Pižla and Žižla are selecting some items in a tobacconist's. Then they wander around a vegetable stall. They find a banknote which a woman had dropped while coming out of the confectioner's. Pižla is asleep in the park under a bush and the gardener sprays him with water when he is hosing down the flowers. A little girl and her governess are sitting on a bench. She sees the two tramps and feels sorry for them. She offers them a sandwich which she takes out of her governess's bag. We see Pižla in a crowd of street ballad-singers. During an unguarded moment he steals a coin from an old lady's hand. People are swimming. Pižla is undressing and someone shoves him from behind and he ends up in the water. Pižla is carrying a team cup.