Pelikán má alibi  (Pelikán Has an Alibi)
R: Miroslav Cikán V: Nationalfilm, 1940 VV: Karel FeixKarel Šilhánek N: Jaroslav MottlMiroslav Cikán S: Jaroslav MottlMiroslav Cikán AR: František Milič K: Josef Střecha Hu: Eman Fiala; archivní – Eman Fiala: píseň Sedím na větvi a zpívám (Fox) Nahr: Orchestr F.O.K. T: Jaroslav Mottl Zp: Stanislav NeumannJindřich Plachta Arch: Alois Mecera St: Marie Bourová Zv: Emanuel Formánek H: Miroslav Homola (Karel Pelikán/lupič Sláma), Růžena Nasková (Klára Urbánková, Pelikánova teta), František Kreuzmann (Dufek, Slámův společník), Marie Glázrová (prodavačka v cukrárně Jarmila), Jaroslav Marvan (revírní inspektor Moudrý), Gustav Nezval (vrchní komisař dr.Moudrý,inspektor), Jindřich Plachta (fotograf Máček), Stanislav Neumann (fotograf Ferda Kalabis), Vlasta Hrubá (prodavačka v cukrárně Vlasta), Vlasta Podrabská (Mimi Černá, Slámova společnice), Eman Fiala (vetešník Tokal), Miloš Nedbal (policejní komisař), Anna Letenská (sousedka tety Kláry), Bolek Prchal (klenotník Adam), Bohuš Záhorský (nakladatel), Jožka Koldovská (zákaznice klenotnictví Svobodová), Marie Vildová (majitelka cukrárny), Alois Dvorský (nahluchlý dědeček), Vladimír Štros (detektiv), M. Labuťová (číšnice), Adolf Marek (vrchní strážmistr), Miroslav Rudlof (tajný), Josef Zezulka (tajný), Ladislav Janeček (strážník na motorce), Ada Dohnal (strážník), Jan W. Speerger (strážník), Jaroslav Orlický (strážník), Robert Vyhlídka (kamelot), Antonín Frič (policejní fotograf), Jiří Schreinzer (detektiv) Fo: 35 mm Ve: česká D: Nationalfilm Pr: 04.10.1940 © Národní filmový archiv 
 
   Pouliční fotografové Máček a Kalabis vyfotografují náhodou pachatele loupeže v klenotnictví. Muž i se svým společníkem zmizí. Když si zloděj později uvědomí, že byl fotografován, pošle společníka pro negativ a sám čeká v cukrárně. Nereaguje na významné pohledy mladé prodavačky Jarmily, která v něm poznává svého známého z nedělního výletu. Dívka netuší, že lupič Sláma je k nerozeznání podoben jejímu příteli Pelikánovi. Kvůli této podobě je Pelikán později vyslýchán policií a jen obtížně dokazuje své alibi. Do celého případu se zamotají i oba fotografové v roli svérázných detektivů - amatérů. Sláma vyláká Pelikána do svého bytu a tam ho sváže. Vydá se do bytu jeho tety, aby získal lístek z úschovny, kde je uložen lup. Lístek dal totiž Pelikánovi omylem Slámův společník. Teta však pozná, že nejde o jejího synovce, a pravý pachatel je konečně zatčen. Pelikánovou odměnou je Jarmilina láska.
   Street photographers Máček and Kalabis happen to take a photograph of a robber stealing from a jeweller's store. The man and his accomplice disappear. When the thief realises that he was photographed, he sends his accomplice for the negative and waits in the confectioner's shop. He does not respond to the meaningful looks he gets from the young shop assistant Jarmila who recognises in him the man she met on a Sunday outing. The girl does not realise that this robber Sláma is identical to her boyfriend Pelikán. Thanks to his similarity Pelikán is interrogated by the police and has a hard time explaining his alibi. The two photographers find themselves embroiled in the case in the role of amateur sleuths. Sláma lures Pelikán to his flat and ties him up. He then goes to Pelikán's aunt's flat to get the ticket for the left-luggage office where the spoils are being stored. Sláma's accomplice had given Pelikán the ticket by mistake. His aunt, however, knows that this is not her nephew and the real perpetrator is finally arrested. Pelikán is rewarded with Jarmila's love.