Paní Kačka zasahuje ...  (Mrs Kačka Intervenes)
R: Karel Špelina V: Dafa, 1939 VV: Arthur Feist N: román Kačka Vomáčená S: Karel Steklý AR: Jiří Kratina K: Václav Hanuš Hu: Eman Fiala; archivní – Eman Fiala: píseň Ať je to, jak je to, Eman Fiala: píseň Jen tomu na světě (Tango), Eman Fiala: píseň Zapomeň, že už se loučíme (Valčík) T: Miroslav JarošJaroslav Mottl Zp: Tremlová Charlotta [dab]František Paul Arch: Jan Zázvorka St: Antonín Zelenka Zv: Stanislav Vondraš H: Betty Kysilková (Kateřina Vomáčená), Eman Fiala (Franc, manžel Kateřiny), Hana Vítová (Mařenka, dcera Vomáčených), František Krištof-Veselý (projektant ing.Barták), Charlotta Tremlová (Lidka Hlaváčková), František Paul (poštmistr Houška), Jaroslav Marvan (starosta Vandas), Marie Nademlejnská (starostova žena), Vojta Merten (řezník Douděra), Miloslav Svoboda (řezníkův syn Josef), Ferenc Futurista (hostinský), Alois Dvorský (výměnkář Hanousek), František Říha (soused), Ferdinand Kohout (domkář Souček), Marie Svobodová (Pepina, Součkova dcera), Mirko Bukovský (farář), Fráňa Vajner (člen výboru pro podporu chudých), Karel Postranecký (šéf projekční kanceláře) Fo: 35 mm Ve: česká D: Dafa Pr: 08.12.1939 © Národní filmový archiv 
 
   V Řepochrástech vládne velké rozčilení. Má tudy vést dálnice a lidé se obávají, že přijdou o část svých polí. Mladý poštmistr jim vysvětluje výhody nové komunikace. Paní Kačce se poštmistr líbí a ráda by za něho provdala svou dceru Mařenku. Ta se při návštěvě Prahy seznámila s ing. Bartákem a představila se mu cizím jménem. Když se vrací domů, nemá odvahu se mu k podvodu přiznat. Dopisy, které pro ni přicházejí poste restante do Řepochrást, vyzvedává její přítelkyně z Prahy, která za ní přijela. Jednoho dne přijede do Řepochrást ing. Barták, který je pověřen pracemi na dálnici. Vinou záměny osob se situace zauzlí a ohrozí mladou lásku. Tu zakročí paní Kačka a všechna nedorozumění se šťastně vysvětlí.
   The inhabitants of Řepochrásty are in uproar. A motorway is to pass right by the village and the farmers are afraid of losing some of their fields. The young postmaster explains to them the advantages of new road networks. Mrs Kačka is fond of the postmaster and is keen for him to marry her daughter Mařenka. Mařenka meets a man called Barták on a visit to Prague but does not tell him her real name. When she returns home she doesn't have the courage to admit the truth to him. The letters which arrive for her poste restante in Řepochrásty are picked up by her friend from Prague who has come to visit her. One day Barták comes to Řepochrásty to supervise the work on the motorway. Problems arise as a result of misunderstandings caused by the swapped identities and threaten the smooth path of young love. Then Mrs Kačka steps in and all is happily explained.