Pán a sluha  (Lord and his Butler, The)
R: Walter Schorsch V: Lucernafilm, 1938 VV: Jan Sinnreich N: A.J. Urban S: A.J. Urban AR: Antonín KubovýEduard Šimáček K: Ferdinand Pečenka Hu: Roman Blahník; archivní – Roman Blahník: píseň Zpívám si, Roman Blahník: píseň Zní píseň přírody, mládí a svobody T: Antonín ČejkaKarel Kozel Zp: sbor Arch: Štěpán Kopecký St: Jan Kohout Zv: Josef Zora H: František Krištof-Veselý (úředník záložny a sportov.Ladislav), Jindřich Plachta (komorník Vlastimil Chytráček), Václav Trégl (krejčí a básník Václav Mourek), Eva Gerová (Hana Karlíková, Tůmova snoubenka), Deyl Rudolf st. (JUDr.Karlík, prezid.sport.kl.,otec), Vítězslav Boček (ing.Josef Ševčík, člen sportovního), Raoul Schránil (sportovec Baloun), František Roland (notář Pazdera), Bedřich Veverka (ředitel záložny Kopecký), František Kreuzmann (pokladní v záložně), Milada Smolíková (Josefa Kadeřábková, Tůmova bytná), Jarmila Beránková (sekretářka notáře Pazdery), Sláva Grossmann (elegán), Jan W. Speerger (opilý zákazník), Fráňa Vajner (nosič), Jaroslav Bráška (zákazník záložny Josef Kebrle), Štefan Munk (novinář), Ladislav Janeček (novinář), Jiří Schreinzer (novinář), Josef Kotalík (kustod klubu), Karel Fořt (člen klubu), Miroslav Kryštof-Kutina (člen klubu), Slávka Doležalová (člen klubu), Vilém Pruner (člen klubu), Eva Prchlíková (členka klubu), Karel Veverka (psychiatr), Antonín Jirsa (ošetřovatel z blázince), Jaroslav Sadílek (zaměstnanec kanalizační služby), František Filipovský (zaměstnanec kanalizační služby), Bolek Prchal (fanda na kopané), Josef Steigl (fanda na kopané), Kamil Běhounek (akordeonista v orchestru) Fo: 35 mm Ve: česká D: Lucernafilm Pr: 30.09.1938 © Národní filmový archiv 
 
   Úředník pražské záložny Ladislav Tůma nečekaně dědil po bohatém strýci, který žil v Africe, jeden a půl milionu korun pod podmínkou, že bude rok zaměstnávat jeho věrného komorníka Vlastimila Chytráčka. Tůmova dívka Hana se líbí také zákeřnému Ševčíkovi, kolegovi ze sportovního klubu, a ten se postará, aby byl Tůma z klubu vyloučen pro podezření z profesionalismu. Tůma přijde i o místo v záložně, protože úředník, který má komorníka, musí být určitě defraudant. Ševčík se dozví také o závěti a její podmínce. Když Tůma pod Haniným nátlakem Chytráčka přece jen propustí, Ševčík nabídne svéráznému komorníkovi místo vedoucího ve své žehlírně. Tůma se však nemíní vzdát. Když zjistí, že musí být rok "v zaměstnaneckém poměru" s Chytráčkem, stane se učedníkem v žehlírně a tím rovněž plní podmínku závěti. Se svým bývalým komorníkem se spřátelí a dohodne se s ním, že se po roce o dědictví podělí. Chytráček dokonce pomůže Tůmovi, aby získal zpět Hanu, která se s ním kvůli Ševčíkovým intrikám rozešla.
   Ladislav Tůma, a clerk at a Prague savings bank, has unexpectedly inherited one and a half million crowns from a wealthy uncle who lived in Africa; there is, however, a condition attached to the inheritance, namely that he must employ his trusted butler Vlastimil Chytráček for a year. The sinister Ševčík, Tůma's colleague from an amateur sports club, has his eye on the latter's girlfriend Hana and he has Tůma thrown out of the club under suspicion of being a professional. Tůma is fired from the savings bank since it is the belief that, if a clerk has a butler, he must be an embezzler to have that amount of money. Ševčík also finds out about the will and its condition. Hana urges Tůma to sack Chytráček. Ševčík offers the unusual butler a job as manager in his pressing shop. Tůma discovers that he must "have the status of an employed person" with Chytráček for one year so he accepts the position of apprentice at the pressing shop, thus fulfilling the conditions of the will. He becomes friends with the former butler and tells him that he will share his inheritance with him after the year is up. Ševčík is too late. Chytráček even helps Tůma patch things up with Hana who had left him because of Ševčík's intrigues.