Paklíč  (Skeleton Key)
R: Miroslav Cikán V: Nationalfilm, 1944 VV: Otakar Sedláček N: román Paklíč S: Jaroslav MottlMiroslav Cikán AR: Ivo Novák K: Václav Hanuš Hu: Josef Stelibský Arch: Štěpán KopeckýFerdinand Fiala St: Antonín Zelenka Zv: Antonín Rambousek H: Oldřich Nový (spisovatel detektivek Gabriel Andě), Jiřina Steimarová (Lola, Andělova žena), Jaroslav Marvan (Vilibald Škarda alias inspektor Če), Vlasta Hrubá (Lilian al.Frony Škardová, dcera Šk), Miroslav Homola (podvodník Kofila vydávající se za), Antonín Jirsa (podvodník Halama), Ferenc Futurista (podvodník Šajna al.Čechoameričan F), Věra Hanslíková (služka u Andělů Anežka), Vladimír Řepa (podvodník Breburda al.notář JUDr.A), Eman Fiala (zloděj Petříček), Milada Smolíková (hospodská), Jiří Vondrovič (číšník), Antonín Holzinger (pravý policejní inspektor A.Čepelk), Jindřich Láznička (domovník u Andělů Václav Koníček), Antonín Strnad (advokát), Antonín Brož (ředitel hotelu), Miroslav Doležal (vrátný v hotelu), Josef Kemr (chlapec na kole), Josef Pehr (taxikář), Bolek Prchal (četník), Ladislav Janeček (četník), Karel Šmíd (železničář), Ota Motyčka (prodavač u benzinové pumpy Tonda), Bohuš Záhorský (redaktor), Alois Peterka (pokladník v bance), Josef Steigl (asistent pokladníka), Jaroslav Orlický (vrchní strážmistr), Frank Rose-Růžička (strážník), Karel Jelínek (strážník) Fo: 35 mm Ve: česká D: Nationalfilm Pr: 22.12.1944 © Národní filmový archiv 
 
   Spisovatel detektivních románů Gabriel Anděl miluje svou ženu Lolu. Tvrdohlavá žena se mu však natolik plete do tvorby, že jejich spor přeroste v rozhodnutí o rozvodu. Gabriel se chce odstěhovat do jejich venkovské vily. V tomto okamžiku přichází policejní inspektor Čepelka s varováním. Objevil se totiž podvodník, který se vydává za Anděla a který chce prodat jejich vilu Čechoameričanovi Fordsonovi. Manželé se s inspektorem vydají na venkov. Čepelka odchází pro policii a Andělovi ve svém domě najdou podvodníky vydávající se za personál. Vzápětí lupiči oba manžele uvězní ve sklepě. Fordson údajnému majiteli zaplatí za vilu šekem. Sám ve skutečnosti není žádným Čechoameričanem a jeho trik spočívá v tom, že napíše nekrytý šek na vyšší sumu, a rozdíl je mu proplacen v hotovosti. Podvodníci odjedou a poté, co havarují, ocitnou se v nemocnici. Manželé se vysvobodí a vracejí se domů. Údajný inspektor Čepelka, který jim mezitím vykradl byt, je brzy zatčen. Společně zažité dobrodružství oba manžele opět smíří.
   Writer of detective novels Gabriel Anděl, loves his wife Lola. The stubborn woman, however, interferes with his work so much that an argument between them eventually ends in a decision to file for a divorce. Gabriel intends to move into their country house. At this point inspector Čepelka arrives with a warning that an imposter is at large going by the name of Anděl who is trying to sell their villa to the Czech-American Fordson. The couple set out for their villa in the company of the inspector. Čepelka goes off to fetch police back-up and Anděl encounters frauds in his house pretending to be his staff. The couple are immediately imprisoned in the cellar. Fordson pays for the villa by cheque. In reality, he is not a Czech-American at all and the idea is to write a cheque for a higher sum and he would receive the difference in cash. The imposters leave and, after an accident, they find themselves in hospital. Gabriel and Lola are released from the cellar and return home. "Inspector" Čepelka, meanwhile, has robbed their flat but is soon arrested. The adventures spent together reconcile the couple once more.