Otec Kondelík a ženich Vejvara  (Father Kondelík and the Bridegroom Vejvara)
R: Miroslav J. Krňanský V: Koruna, 1937 VV: Koza Josef st. N: román Otec Kondelík a ženich Vejvara S: Karel MelíšekMiroslav J. Krňanský AR: Rudolf Stahl K: Karel Degl AK: Jaromír Holpuch Hu: Josef Dobeš; archivní – Giuseppe Verdi: převzatá Rigoletto (Ó, jak je měnivé), píseň To byl ten nejhezčí valčík, píseň My jsme chytří Pražáci, Giuseppe Verdi: píseň Ó, jak je měnivé, píseň Dobrú noc, má milá, dobrú noc Nahr: Orchestr F.O.K. Zp: Marie GrossováLjuba HermanováSaša Rašilov Arch: Ferdinand Fiala Zv: Jaroslav Čechura H: Theodor Pištěk (malíř pokojů Václav Kondelík), Antonie Nedošinská (Bety, Kondelíkova žena), Eva Gerová (Pepička, dcera Kondelíkových), Jiří Dohnal (magistrátní úředník František Vejv), Saša Rašilov (magistrátní rada Spytihněv Hupner), Růžena Šlemrová (Muknšnáblová), Světla Svozilová (Lotynka, dcera Muknšnáblové), Ferenc Futurista (tovaryš Vopička), Fanda Mrázek (tovaryš Prokop), Marie Grossová (zpěvačka v šantánu), Ljuba Hermanová (zpěvačka a tanečnice v šantánu), František Hlavatý (Vejvarův otec), Bedřich Frank (konceptní praktikant Slavíček), Vladimír Smíchovský (listonoš Kaňka), Eman Fiala (pianista v tanečních), Darja Hajská (služka u Kondelíků Kačenka), Antonín Soukup (kancelářský sluha Šťovíček), Antonín Jirsa (loďkař Klaprštajn), Jarka Pižla (tovaryš u Kondelíka), Hermína Vojtová (host na svatbě), Eliška Jílková (host na svatbě), Vladimír Pospíšil-Born (důstojník, návštěvník kabaretu), Alois Dvorský (pokladník spolku "Karafiát"), Josef Oliak (hráč mariáše), Filip Balek-Brodský (člen "Karafiátu"), Břetislav Hrstka (člen "Karafiátu"), Fráňa Vajner (člen "Karafiátu"), Jiří Milan (člen "Karafiátu"), Němec Karel (2) (inspicient na ochotnickém představ), František Beranský (návštěvník hospody) Fo: 35 mm Ve: česká D: Koruna Pr: 14.01.1938 © Národní filmový archiv 
 
   Rodina pražského měšťana a mistra malíře pokojů Václava Kondelíka žije ve svém domě v Ječné ulici spokojeně. Klid naruší pozvání na "zástěrkový večírek", kde se dcera Pepička seznámí s mladým magistrátním úředníkem Františkem Vejvarou. Oba mladí lidé se do sebe zamilují. Jejich vztah podporuje i paní Kondelíková, neboť Vejvara by se mohl stát pro dceru vítaným ženichem. Pepiččina známost však naruší ustálený pořádek Kondelíkova života. Kondelík se na naléhání Vejvary a rodiny zúčastní nepodařeného tajného výletu Sokolů, musí jít na ochotnické představení Břetislava a Jitky, v němž Vejvara hraje hlavní roli, při večerní slavnosti s ohňostrojem spadne do Vltavy. Konečně se však zdá, že všechno spěje ke kýženému cíli - ke svatbě. Vejvara je povýšen a požádá o Pepiččinu ruku. Přípravy ke svatbě ještě přeruší návštěva Vejvarovy bývalé bytné Muknšnáblové, která tvrdí, že Vejvara má závazky k její dceři. Když se celá záležitost vysvětlí, nastává den svatby a po něm svatební noc.
   The family of Prague burgher and master interior decorator Václav Kondelík lives contentedly in his house on Ječná street. Their peace and quiet is disrupted when they are invited to a party where their daughter Pepička makes the acquaintance of the young municipal clerk František Vejvara. The young couple fall in love. Mrs Kondelíková is supportive of the relationship since Vejvara would make a suitable match for her daughter. Pepička's acquaintance, however, upsets the orderly life enjoyed by the Kondelíks. On the insistence of Vejvara and his family, Kondelík takes part in a chaotic secret outing undertaken by members of the Sokol gymnastics association. He has to attend a voluntary performance of Břetislav and Jitka in which Vejvara plays the leading role. During the party in the evening where fireworks are organised, he falls into the Vltava. Ultimately, it seems that everything is heading towards the desired end - a wedding. Vejvara is promoted and asks for Pepička's hand in marriage. The wedding preparations are stalled by the arrival of Vejvara's former landlady, Mrs Muknšnáblová who claims that Vejvara is promised to her daughter. When the situation is resolved, the wedding goes ahead, followed by the wedding night.