Noční motýl  (Nocturnal Butterfly)
R: František Čáp V: Lucernafilm, 1941 VV: Vilém BrožOldřich Papež N: novela Medvědi a tanečnice S: František ČápVáclav Krška AR: František Milič K: Ferdinand Pečenka AK: Jaromír Holpuch Hu: Roman Blahník; archivní – Strauss Johann ml.převzatá, Roman Blahník: píseň Zdá se mi, Strauss Johann ml.: píseň Noční motýl Nahr: Orchestr F.O.K. T: K.M. Walló Zp: Míla Spazierová-HezkáVítová Hana [dab] Arch: Jan Zázvorka Kost: Fernand Vácha St: Antonín Zelenka Zv: František Šindelář H: Hana Vítová (Marta Dekasová), Svatopluk Beneš (poručík královské gardy Rudolf Kal), Gustav Nezval (nadporučík královské gardy Varga), Marie Glázrová (herečka Helena, Vargova žena), Adina Mandlová (prostitutka Anča zvaná Kiki), Rudolf Hrušínský (student filozofie Michal Lary), Jaroslav Marvan (Martin zaměstnavatel), Elena Hálková (milostivá paní, Martina zaměstnava), Renée Lavecká (Mášenka, dcera zaměstnavatelů), Marie Blažková (Katynka, hospodyně zaměstnavatelů), Eduard Kohout (světák pan Leopold), Anna Steimarová (madame z baru), Anna Gabrielová (animírka Soňa), Čeněk Šlégl (šéf baru), Vladimír Štros (vrátný v baru), Elsa Vetešníková (animírka), Bobina Prošková (animírka), Majva Červená (animírka), Václav Pecián (host v baru), Josef Oliak (host v baru), Jan W. Speerger (posluha v hotelu), Jiří Vondrovič (vojenský sluha), Fráňa Vajner (zahradník), Josef Kotapiš (mladý důstojník ve vlaku), Marie Holanová (květinářka), Ada Karlovský (vrchní v kavárně), Lola Skrbková (pokladní na nádraží), Helena Hradecká (garderobiérka Heleny Vargové), Darja Hajská (host na večírku), František V. Kučera (host na večírku), Vasil Truchlý (houslista), Luděk Marold (mladík u stolu) Fo: 35 mm Ve: česká D: Lucernafilm Pr: 10.10.1941 © Národní filmový archiv 
 
   Marta Dekasová pracuje jako vychovatelka v jedné rodině v posádkovém městečku. Důstojníci oceňují její půvab, zejména poručík Kala, dívka je však zamilovaná do zasmušilého nadporučíka Vargy. Nedokáže ovládnout své city ani když zjistí, že je Varga ženatý. Varga Martino vyznání zcela odmítne, protože miluje svou ženu, herečku Helenu. Nešťastná dívka se poddá Kalově vášni. Zaměstnavatelka ji ze žárlivosti propustí. Marta odjede do hlavního města, kde se ubytuje u své přítelkyně Anči, která si říká Kiki a živí se nepočestným způsobem. Marta se stává zpěvačkou ve vinárně. Tam se do Marty bezhlavě zamiluje mladičký student Michal. Při oslavě Nového roku se v podniku objeví Varga se svou ženou a Kalou. Marta po nadporučíkovi ještě stále touží. Když Varga z vinárny odchází, Marta za ním vyběhne na ulici a vyprosí si jeho objetí. Zpozoruje je Michal a dívku smrtelně postřelí. Nad Martiným mrtvým tělem si Varga uvědomí, jak silně ho mladá žena milovala.
   Marta Dekasová works as a governess for a family living in a garrison town. The officers are attracted by her charm, in particular lieutenant Kala, but the girl is in love with the gloomy first lieutenant Varga. She cannot keep her feelings a secret even when she discovers he is married. Marta's declaration of love is rejected since Varga loves his wife, the actress Helena. The unhappy girl then succumbs to Kala's passions. Marta's jealous employer sacks her. Marta has to leave and subsequently meets her friend Anča in the capital; in her dishonourable profession, Anča is known as Kiki. Marta moves in with her and becomes a singer in a winebar. There the young student Michal falls hopelessly in love with her. During a New Year's Eve celebration Varga, his wife and Kala visit the bar. Marta still longs for the first lieutenant. She runs out into the street after him and begs him to embrace her. Michal sees them together and shoots the girl and mortally wounds her. Standing over her dead body Varga realises how strong her love for him was.