Miláček pluku  (Darling of the Regiment, The)
R: Emil Artur Longen V: Sonorfilm, 1931 VV: Josef Stein N: Emil Artur LongenJosef Stein S: Emil Artur LongenJosef Stein AR: Rudolf StahlVratislav Innemann K: Václav Vích Hu: Jára Beneš; archivní – Bedřich Smetana: převzatá Dalibor, Jára Beneš: píseň Jsou vojáci děti malovaný, Jára Beneš: píseň Já dnes mám o sklo víc a pět slivovic, píseň Rudé růže, Jára Beneš: píseň Ta hubička, to je to nejsladší, Jára Beneš: píseň Spi kluku, ať táta se nemračí, píseň Postavte ho někam ke zdi, ať nás dlouho neotravuje, píseň Nešťastný šafářův dvoreček, Bedřich Smetana: píseň Když Zdeněk můj ve svatém nadšení (árie z Dalibora) T: Emanuel BrožíkJosef Wenzig Zp: Ferenc FuturistaFanda Mrázeksbor mužskýJára KohoutFrantišek SauersborJan W. SpeergerJan RichterEmanuel Trojan Arch: Hanuš Gödert St: Marie Bourová Zv: Helmuth Neumann H: Ferenc Futurista (holič Karel Ferenc), Jára Kohout (správce velkostatku J.Kohout), Jan Sviták (velkostatkář Gustav Tregl), Máňa Ženíšková (Nina Dobenínová, Treglova nevěsta), Luigi Hofman (Ninin otec), Jiřina Štěpničková (Anči, Ferencova žena), Zdenka Hatláková (Fína, Kohoutova žena), Josef Rovenský (plukovník 8.pěšího pluku), Theodor Pištěk (setník Fábera), Lída Vilímová (Fáberova žena), Čeněk Šlégl (nadporučík Slípka), František Sauer (šikovatel Kos), Jan W. Speerger (desátník Wurm), Fanda Mrázek (kadet Mrázek), Jaroslav Marvan (kaprál Růžička), Ladislav Pešek (Pepi Kulík, Ninin bratranec), Ada Karlovský (starosta), Betty Kysilková (starostova žena), Novák Josef (3) (ponocný), Milada Gampeová (porodní bába), Bohdan Lachman (listonoš), Viktor Nejedlý (vojenský krejčí), Karel Postranecký (poručík Fredy), Rudolf Stahl (voják), Němec Karel (2) (desátník), Alfred Schlesinger (host na tancovačce), Karel Schleichert (host na tancovačce), Vladimír Smíchovský (host na tancovačce), Karel Melíšek (host na tancovačce), František Lašek (host na tancovačce), Eduard Šlégl (host na tancovačce), Ferry Seidl (záložník), František Černý (tlustý záložník), Felix Kühne (záložník), Václav Menger (záložník), Emanuel Trojan (vzdělaný záložník), Jan Richter (záložník), Josef Zora (záložník), Gustav Hrdlička (tanečník na důstojnickém večírku), Přemysl Pražský (důstojník Košťál), Saša Razov (důstojník Razov), Josef Rajský (důstojník), Arnold Reimann (důstojník), Ivo Richard Stuchlý (důstojník), Julius Baťha (důstojník), Ludvík Hradský (důstojník), Elinor Rodgersová (dámička Lia), Roza Schlesingerová (host na tancovačce), Josef Waltner Fo: 35 mm Ve: česká D: Meissner Pr: 31.08.1931 © Národní filmový archiv 
 
   Na vojenské cvičení je povolán statkář Tregl, který má před svatbou, a holič Ferenc, kterému se právě narodil syn. Tregl přemluví správce Kohouta, který se doma hádá se svou ženou Fínou, aby se za něho vydával a místo něho se zúčastnil vojenského cvičení. Setník Fábera Kohouta pověří vedením kumpanie, protože jako Tregl má výborné reference. Kohout si zvolí za svého sluhu Ference. Do města přijede i Ferencova žena Anči s dítětem a nastoupí jako kojná u Fáberů. Kohout užívá svobody vojenského života. V důstojnickém kasinu prohraje velké peníze, které musí zaplatit Tregl, aby se jejich podvod neprozradil. Jednou v noci překvapí opilý Kohout dva kasaře, kteří chtěli vyloupit pokladnu pluku. Křikem přivolá stráž a je za to vyznamenán. Tregl se dočká kladného vyřízení své žádosti o odklad a šťasten se připravuje na svatbu. I Kohoutova žena přijede na kontrolu do kasáren, ale její muž se už nebojí a směle ji začne komandovat.
   The prosperous landowner Tregl, whose wedding day approaches, is summoned on a military exercise along with the barber Ferenc whose wife has just given birth. Tregl persuades steward Kohout, in constant argument with his wife Fína, to pretend to be him and go in his stead. Captain Fábera entrusts Kohout to take charge of the company since, like Tregl, he has excellent references. Kohout chooses Ferenc as his servant. Ferenc's wife Anča arrives in town with her baby and works as a wet-nurse for the Fáberas. Meanwhile, Kohout is enjoying his freedom as a military man, he loses great amounts of money which Tregl has to pay back so that their deception remains a secret. One night, after a bout of drinking, Kohout catches two safe-breakers red-handed as they try to rob the regimental safe. His shouts attract the guards and he is decorated for his actions. Tregl manages to secure a deferment for his military service and eagerly prepares for his wedding. Kohout's wife turns up at the barracks to check up on her husband; he, however, is no longer afraid of her and starts boldly ordering her about.