Matka Kráčmerka  (Mother Kráčmerka)
R: Vladimír Slavínský V: Osvald,Kosek/Julius,Schmitt, 1934 VV: Josef Stein N: román Do panského stavu, Popelka Biliánová: román V panském stavu S: Emil Artur LongenVladimír SlavínskýJulius Schmitt AR: Walter Schorsch K: Václav Vích Hu: Jára Beneš; archivní – Karel Hašler: píseň Valčík, Jára Beneš: píseň Chudobná světnička, Wolfgang Amadeus Mozart: píseň Ukolébavka, píseň Už mou milou do kostela vedoupíseň Už mou milou do kostela vedou T: Karel Hašler Zp: Rolf WankaHana Vítovásbor Arch: Štěpán Kopecký St: Antonín Zelenka Zv: Josef Zora H: Antonie Nedošinská (Barbora Kráčmerová), Theodor Pištěk (zelinář Kráčmera, Barbořin muž), Hana Vítová (Betynka, dcera Kráčmerových), Rolf Wanka (MUC.Václav Zdeborský), Blanka Waleská (neteř matky Kráčmerky Pepina), Jan W. Speerger (nezaměstnaný dělník Francek), Bedřich Vrbský (hrabě Emerich Xaver Anton Rundstei), Ladislav Pešek (Konrád Emerich Kristián, syn hrabě), Richard F. Branald (MUDr.Jahoda), Pavel Demel (zprostředkovatel realit Karel Deme), Vladimír Novotný (nezaměstnaný), Věra Ferbasová (úřednice v prodejně losů), Ella Nollová (kuchařka Stáza), Božena Svobodová (švadlena), F.X. Mlejnek (stěhovák), Vladimír Štros (policejní inspektor), Josef Waltner (stěhovák), Antonín Marek (pantatínek, majitel zelinářství), Jan Marek (zvoník v kostele), Dagmar Appelová (holčička), Novák Josef (3) (vrátný v cementárně), Ferry Seidl (správce paláce), Václav Piskáček (průvodce), Němec Karel (2) (nadlesní, strýc Zdeborského), Josef Oliak (svatební host), Marie Oliaková (svatební host), Karel Šott Fo: 35 mm Ve: česká D: Julius,Schmitt Pr: 09.11.1934 © Národní filmový archiv 
 
   Manželé Kráčmerovi pracují pilně v zelinářské zahradě. Šetří na věno jediné dceři Betynce, která má vážnou známost s medikem Zdeborským. Inspirováni zprávou v novinách, rozhodnou se Kráčmerovi koupit los. Kráčmerka ho přinese domů s pláčem, protože se jí zdá, že vyhodila celý majetek. Po bezesné noci se vydá do prodejny, aby los vrátila. Je však pozdě, tah už proběhl. Znovu se vrací Kráčmerka s pláčem, tentokrát se zprávou, že vyhráli. Kráčmera jde ověřit výhru pro jistotu na loterní ředitelství. Vrací se nadšený, neboť skutečně vyhráli a to dokonce dva miliony korun. Rozhodnou se koupit činžovní dům, ale obratný realitní agent jim vnutí bývalý šlechtický palác. S vlastnictvím domu získají Kráčmerovi povinnost starat se o Mozartův pokoj. Prostí manželé se často zlobí, že jim pan Mozart nepřijde nikdy poděkovat, i když neustále uklízejí po jeho mnohých návštěvnících. Poté, co se Kráčmerům ztratí peníze a jsou nalezeny pečlivě ukryté v Kráčmerčině posteli, může si Betynka vzít Zdeborského, nyní už dostudovaného lékaře.
   Mr and Mrs Kráčmera work hard in their vegetable garden. They are saving up for the dowry of their daughter Betynka who is in love with Zdeborský, a medical student. Inspired by a report in the papers, the Kráčmeras decide to take their chances in the lottery. Mrs Kráčmera brings back the ticket with tears in her eyes, believing that they have squandered all their property. After a restless night she goes back to the betting shop to return the lottery ticket. It is too late, however, the draw is in progress. Mrs Kráčmera returns home again, in tears, this time with the news that they have won. Kráčmera goes to see the manager of the shop and comes back, his eyes shining; they have indeed won the lottery, two million, in fact. They decide to buy an apartment house but the persuasive estate agent forces them to buy a former noble's palace. Acquiring the property also involves the duty of looking after Mozart's room. These simple people are angry that Mr Mozart never comes to thank them for cleaning up after his many visitors. The couple also manage to lose the rest of their money which is later found safely hidden in Mrs Kráčmera's bed. They are then able to pay for Betynka's wedding with Zdeborský, now a professional doctor.