Maskovaná milenka  (Masked Lover, The)
R: Otakar Vávra V: Lucernafilm, 1940 VV: Oldřich Papež N: novela Amour masquée,L' S: Otakar Vávra AR: Rudolf StahlFrantišek Urbánek K: Ferdinand Pečenka Hu: Jiří Srnka; archivní – Gioacchino Rossini: převzatá Lazebník sevillský /Il barbiere di Siviglia/ Arch: Jan Zázvorka Kost: V. SejčekHana PodolskáLambert Hofer St: Jan Kohout Zv: František Šindelář Op: J.M. Gottlieb H: Lída Baarová (baronka Lenka Rossetti), Gustav Nezval (kapitán kavalerie Leon z Costy), Ladislav Pešek (sluha u Leona Ferdinand), Jiří Steimar (Albert hrabě Angely), Jiřina Šejbalová (Evženie hraběnka Angely), Deyl Rudolf st. (generál Perucci), Karel Černý (plukovník), Alon Kassuk (černý sluha baronky), Jana Konůpková (Leonka, tříletá dcera baronky), Karel Hradilák (pán z Lanty), Karel Dostal (lékař), Milada Horutová (dáma ze společnosti), Josef Bělský (soudce), Eman Fiala (Artur, maskovaný muž na plese), Jiřina Steimarová (Emilie, maskovaná žena na plese), Anna Steimarová (stará dáma), Božena Šustrová (komorná), Jiřina Hladíková (žena v divadelní loži), Miloš Šubrt (drožkář), Darja Hajská (chůva), Jan Černý (komorník), Jelizaveta Nikolská (primabalerína), Jiří Fiala (dirigent) Chor: Jelizaveta Nikolská Tan: Taneč.soubor Jelizavety Nikolské Fo: 35 mm Ve: česká D: Lucernafilm Pr: 11.10.1940 © Národní filmový archiv 
 
   Na maškarním plese se seznámí Leon z Costy s neznámou krasavicí, která odmítá sejmout masku. Slíbí mu však setkání za několik týdnů. Zamilovaný muž musí nejprve podepsat závazek, že se podrobí všem podmínkám a po schůzce nebude po neznámé pátrat. Se zavázanýma očima je pak odvezen do neznámého domu. V ložnici se zhasnutými světly se dvojice vášnivě miluje a pak žena opět zmizí. Nazítří neznámá dopisem Leonovi vysvětlí, že po zkušenosti se svým zemřelým manželem, sobcem a hrubiánem, nechce již jiného muže, že toužila jen po jednom - mít dítě. Po čase Leonovi polovinou prstenu oznámí, že se jí narodila dcera. Costa, který je hluboce nešťastný, se dobrovolně přihlásí do války a vyhledává úmyslně smrt. Těžce raněn, ocitne se náhodně na zámku hraběnky Lenky Rossettiové. Ta v něm poznává otce svého dítěte. V průběhu léčby si Costa zamiluje ji i její dceru Leonku. Protože jeho cit opětuje, prozradí mu Lenka nakonec, že je jeho ztracenou maskovanou milenkou a Leonka jeho dcerou.
   Leon of Costa meets a mysterious woman at a masked ball who refuses to take off her mask. She does, however, agree to meet him again, but sets a date several weeks after the ball. The lovelorn man first has to sign an obligation that he will fulfil all the necessary conditions and will not attempt to search for this unknown woman after their meeting. He is taken to a strange house with his eyes blindfolded. The couple make passionate love in the bedroom with the lights off and then the woman disappears. The following day the unknown woman writes Leon a letter explaining that, after her experiences with her late husband, a selfish and coarse man, she never wants to have another but only yearns for one thing - to bear a child. After some time she sends Leon half a ring and tells him that she has given birth to a daughter. Costa, deeply unhappy, volunteers for the army and deliberately tries to get himself killed. Badly wounded, he finds himself at the castle of the countess Lenka Rossetti who recognises him as the father of her child. While he is recovering, Costa realises that he now loves her and her daughter Leonka. Since his feelings are returned, Lenka finally tells him that she is his lost masked lover and Leonka is his daughter.