Manželka něco tuší  (Wife Smells a Rat, The)
R: Karel Špelina V: Excelsior, 1938 VV: František Navrátil N: román S: Jan KaplanBedřich Šulc PR: Jiří Kratina K: Bohumil Vích Hu: Sláva Mach; archivní – Sláva Mach: píseň Mně stačí jen nepatrná maličkost (Valčík), Sláva Mach: píseň Svorně k cíli (Pochod), Sláva Mach: píseň Tmou mé sny jdou (Tango) T: Jan KaplanBedřich Šulc Arch: Alois Mecera Zv: Stnaislav Vondraš H: Jára Kohout (rada Tomáš Křelina,maj.domu,zv.str), Růžena Šlemrová (Křelinova žena), Zita Kabátová (Věra, dcera Křelinových), Anna Letenská (služka u Křelinových Anežka), Jára Pospíšil (právník Jiří Netolický), Bedřich Veverka (vrchní tajemník Vaňous), Alois Dvorský (ševcovský mistr Drbohlav), Jarka Pižla (Frank, ševcův syn), Betty Kysilková (pradlena Vyskočilová), Jiřina Sedláčková (Máňa, dcera Vyskočilové), Ludvík Letenský (holič Lojza), Jaroslav Marvan (MUDR.Šmejkal), F.X. Mlejnek (Vyzina), Milka Balek-Brodská (Vyzinová) Fo: 35 mm Ve: česká D: Excelsior Pr: 14.10.1938 © Národní filmový archiv 
 
   Usedlý právní rada Křelina je nepřítelem všech milovníků přírody. Po hádce s manželkou se ocitne mezi trampy, kteří ho vezmou na výlet. Pobyt v přírodě ho zcela změní. Aby si mohl Křelina nerušeně užívat přírody s trampy, předstírá nemoc a namluví ženě, že odjíždí do lázní. Při táboření se spřátelí s trampem Jiřím, aniž ví, že tento mladý muž chodí s jeho dcerou Věrou. Paní Křelinová by ráda zasnoubila dceru s rodinným přítelem, panem Vaňousem, v jehož společnosti se vydá za manželem na kontrolní návštěvu do lázní. Když zjistí, že byla podvedena, pokračuje s Vaňousem v pátrání a brzy objeví, že se Věra schází v chatě s Jiřím a že mezi trampy je i její muž. Největším překvapením je pro ni však manželova proměna. Stal se energickým mužem, takovým, jakého si vždy přála, a tak mu jeho lest odpouští. (Podle dobového popisku)
   Elderly counsellor-at-law Křelina is an enemy of all nature-lovers, preferring the comfort of his armchair. After an argument with his wife he finds himself among hikers who take him out on an excursion. His sojourn in the open countryside completely changes him. In order to be able to enjoy the outdoor life uninterrupted, Křelina feigns illness and tells his wife that he has to go off to a spa. In reality he is out sitting round camp fires with the hikers. He befriends Jiří who, unbeknown to him, loves his daughter Věra. Although the young couple are in love, Mrs Křelinová considers her right-hand man, Mr Vaňous, to be her daughter's official suitor. On Vaňous's advice, Mrs Křelinová sets off to visit her husband at the spa, also to check up on him. When she discovers that she has been deceived, she makes some investigations with Mr Vaňous and soon finds out that Věra has been meeting Jiří in secret at a cottage and that her husband is also one of the hikers. She is most surprised, however, by the change in her husband. He has become the energetic man she had always longed for, thus she forgives him for his little deception. (According to promotional material issued at the time the film was made)