Komediantská princezna  (Comedian's Princess, The)
R: Miroslav Cikán V: Ufa, 1936 VV: Procházka Antonín (výroba) N: Emanuel BrožíkJan GerstelMiroslav Cikán S: Emanuel BrožíkJan GerstelMiroslav Cikán AR: Václav Dražil K: Ferdinand Pečenka Hu: Julius KalašEman Fiala; archivní – Vilda Sýkora: píseň Každý má pohádku svou T: Eman Fiala Zp: Lída Baarová Arch: Štěpán Kopecký St: Antonín Zelenka Zv: Josef Zora H: Jaroslav Vojta (loutkář Kratochvíl), Lída Baarová (Kratochvílova dcera Eva), Otomar Korbelář (továrník Dvorský), Miroslav Sirotek (továrníkův malý synek Mirek), Jára Kohout (starosta Pivoňka), Slávka Rosenbergová (starostova žena Márinka), Věra Ferbasová (starostových dcera Táňa), Ladislav Pešek (Ferda Sekanina, Kratochvílův synov), Adina Mandlová (Lexová), Vlasta Hrubá (komorná paní Lexové Marie), Jaroslav Marvan (advokát), František Kreuzmann (zprostředkovatel Liška), Eman Fiala (písař Fousek), Marie Ptáková (hospodyně u Dvorského), Jindřich Plachta (první radní), Gabriel Hart (lékař), Alois Dvorský (senilní neplatící divák), Emanuel Hříbal (člen městské rady), Němec Karel (2) (člen městské rady), Alfred Baštýř (člen městské rady), Jan W. Speerger (člen městské rady), Jan Richter (činelista v orchestru), Karel Postranecký (hostinský), Vladimír Smíchovský (kolovrátkář), Václav Binovec (host na večírku), Marie Marková-Nekolová (dáma ze společnosti) Fo: 35 mm Ve: česká D: Ufa Pr: 06.02.1936 © Národní filmový archiv 
 
   Továrník Dvorský má starosti, protože zásoba kaolinu pro jeho továrnu je vyčerpána. Paní starostová Pivoňková je ochotna mu pole s kaolinem prodat pod podmínkou, že se ožení s její dcerou Táňou. Táňa však vdovce Dvorského se synkem nechce. Kaolin má také paní Lexová. Dvorský pozve do své vily loutkáře, aby sehráli představení pro jeho nemocného syna Mirka. Mirek se v noci probudí a jde do divadla hledat loutku princezny. Nešťastně však podpálí svíčkou oponu a divadlo shoří. Dítě zachrání dcera majitele divadla Eva. Dvorský dá jejímu otci peníze na nové divadlo a Evu ubytuje ve svém domě. Oba v sobě najdou zalíbení. Dvorský chce koupit kaolinová pole od paní Lexové, ta si však klade podmínku, že "komediantka" Eva odejde z domu. Dvorský chce Evu požádat o ruku a proto smlouvu s paní Lexovou roztrhá. Dojde však k nedorozumění a Eva uteče zpět k divadlu. Dvorský s Mirkem ji vyhledají a vše se vysvětlí. Starostových Táňa se provdá za štukatéra Ferdu a ten se rozhodne kaolinová pole Dvorskému odprodat.
   Industrialist Dvorský has a problem because the supply of kaolin for his factory has been exhausted. The mayor's wife, Mrs. Pivoňková, is willing to sell him a kaolin field under the condition that he marries her daughter Táňa. Táňa, however, does not want Dvorský, who is a widower with a son. But Mrs. Lexová also has kaolin. Dvorský invites to his villa a puppeteer to put on a performance for his ill son Mirek. Mirek awakes in the night and goes to the theatre to look for the marionette of the princess. But he unfortunately sets the curtain on fire by a candle and the theatre burns up. The child is saved by the theatre owner's daughter Eva. Dvorský gives her father money for a new theatre and Eva is put up in his house. Both find a fondness for one another. Dvorský wants to buy the kaolin field from Mrs. Lexová, but she lays down the condition that the comedian Eva leave the house. Dvorský would like to propose marriage to Eva and so he tears up the agreement with Mrs. Lexová. A misunderstanding takes place, however, and Eva runs away back to the theatre. Dvorský and Mirek look for her and explain everything to her. Táňa marries the stuccoer Ferda, and he decides to sell off the kaolin field to Dvorský.