Kdybych byl tátou  (If I Were a Dad)
R: Miroslav Cikán V: Nationalfilm, 1939 VV: Karel Feix N: Josef Hlaváč S: Josef NeubergJaroslav MottlJosef Hlaváč AR: Karel Šilhánek K: Jan Stallich Hu: Josef Stelibský; archivní – Josef Stelibský: píseň Život je plničký nadějí, píseň Jenom ty mě, můj koníčku T: Jaroslav Mottl Zp: zpěváci pouličníJindřich Plachta Arch: Jan Zázvorka St: Marie Bourová Zv: Emanuel Formánek NT: Lorenc H: Jindřich Plachta (úředník Antonín Adamička), Zdeňka Baldová (Jandová, Adamičkova bytná), Hana Vítová (modistka Míla, neteř Jandové), Bohunka Nosková (Karlička Nováková, dcera Míly), Ladislav Boháč (taxikář Karel Novák, Mílin muž), Zita Kabátová (prodavačka v automatu Helena), Bolek Prchal (řidič Škába), Vilém Pfeiffer (řidič Vlček), Ladislav Janeček (řidič Brožík), František Paul (úředník Vitouš), Marie Norrová (úřednice Kubešová), Lola Skrbková (vedoucí hudební školy), Slávka Rosenbergová (domovnice Horáková), Bohuš Záhorský (šéf firmy Praga), Eman Fiala (agent autotovárny), Alois Dvorský (pan domácí), Václav Menger (kominík s prasátkem pro štěstí), Eva Prchlíková (modistka), Emanuel Kovařík (reportér), Antonín Zacpal (lékař), Němec Karel (2) (úředník), Robert Morávek (úředník), Ferdinand Jarkovský (úředník Adolf), Břetislav Hrstka (majitel taxíků), Václav Švec (Karlův řidič), Václav Mlčkovský (právní zástupce), František Filipovský (úředník loterní kanceláře), Jindřich Fiala (expedient z hračkářství), Milena Velíšková (modistka), Emilie Hráská (svědkyně výbuchu), Jarmila Holmová (svědkyně výbuchu), Josef Příhoda (svědek výbuchu) Fo: 35 mm Ve: česká D: Nationalfilm Pr: 10.03.1939 © Národní filmový archiv 
 
   Úředník Adamička bydlí už léta na Hradčanech v podnájmu u vdovy Jandové. Pro svou dobráckou povahu je často terčem žertů svých kolegů. Ti mu jednou podstrčí ke koupi losy třídní loterie, které si údajně objednal. Adamička je s těžkým srdcem zaplatí. Neteř paní Jandové, modistka Míla, která u ní rovněž bydlí, má známost s taxikářem Karlem. Adamičkovy losy vyhrávají a šťastný výherce se zhroutí. Než se vrátil z nemocnice, Míla se vdala. Na Karlův nátlak požádá mladá žena Adamičku o půjčku na nové auto. Ten jí rád peníze poskytne. Karel však zaplatí jen první splátku, ostatní peníze utratí v kartách a před dluhy uteče do Ameriky. Míle se narodí dcera a Adamička nachází štěstí v péči o malou Karličku. Když se po letech téměř odhodlá požádat Mílu o ruku, přichází dopis od Karla. Pilně pracoval, zaplatil dluhy a nyní zve ženu a dceru do Ameriky. Smutný Adamička se vrací ke svému staromládeneckému životu.
   Office clerk Adamička has lived for a number of years in the Prague castle district of Hradčany, subleasing from the widow Jandová. Because of his good-natured disposition he is often the butt of his colleague's jokes. One day they foist on him the purchase of tickets from the class lottery which he has allegedly ordered. With a heavy heart Adamička pays them. The niece of Mrs. Jandová, the milliner Míla, who also lives at her place, has a love interest with Karel the taxi-driver. Adamička's lottery tickets are winners and the happy winner has a collapse. No sooner has he returned home from the hospital, than Míla marries. At Karel's insistence the young woman asks Adamička for a loan to buy a new car. He gladly gives her the money. Karel, however, pays only the first installment on the car and loses the rest at cards. He flees to America in the face of his debts. Míla gives birth to a daughter, Karlička, and Adamička finds fulfillment in caring for the small child. After some years when he has made up his mind to ask Míla for her hand in marriage, a letter from Karel arrives. He has worked diligently and has paid off his debts, now he is inviting his wife and daughter to come to America. The saddened Adamička returns to his bachelor's life.