Jednou v kině  (Once at the Movies)
R: Jan Kutil V: FAB Zlín, 1936 S: Jan Kutil H: Raoul Schránil (manžel), Blanka Waleská (manželka) Fo: 35 mm Ve: česká D: FAB Zlín © Národní filmový archiv 
 
   Dvojice jde do kina na film "Eskymo". Na plátně vidí lov sobů a zpracování sobích kůží. Ženu napadá, že by bylo výhodné vyrábět si boty doma. Oba si představí, jak muž přináší do městského bytu čerstvě zabité zvíře a žádá ženu, aby zpracovala kůži. Zasmějí se a usoudí, že jednodušší je koupit si boty u Bati. Reklama končí přehlídkou zimní obuvi, bruslí, lyžařských bot, teplých punčoch a ponožek od firmy Baťa.
   A couple goes to the cinema to see the film Eskimo. On the screen they see the hunt of reindeer and the treating of reindeer hide. It occurs to the woman that it would be profitable to make shoes at home. Both imagine how the man brings to their city apartment freshly killed animal and asks the woman to treat the hides. They laugh and come to the conclusion that it is easier to buy shoes from Baťa. The advert ends with a display of winter footwear, ice skates, skiing boots, and warm stockings and socks from the Baťa company.