Chlapci v modrém  (Boys in Blue)
R: Walter Sent V: Guba Ludvík, 1943 S: Walter SentVladimír Linhart K: Josef Rudolf Zika Hu: John Gollwell St: Jiřina Lukešová H: Věra Štumpfová (Anča), Karel Šašek (student Karel), Vladimír Linhart (Vladimír Hart), Antonín Jedlička (Tonda), Jindřich Fiala (mistr v továrně) Fo: 35 mm Ve: česká D: Kosmos © Národní filmový archiv 
 
   V den vysvědčení upozorňuje profesor studenty na význam práce v lidském životě. Karel je spokojen se svými výsledky, ale Vláďovo vysvědčení je špatné. V době prázdnin Karel odchází na praxi do továrny. Vláďa však raději lelkuje a čte básně. Nakonec však následuje Karla. Zpočátku se mu práce nezamlouvá, ale po několika dnech si zvykne a je dokonce rád, že může v továrně pracovat. Nešťastnou náhodou se poraní a v nemocnici má čas přemýšlet o své budoucnosti. Karlovi, který ho navštíví, Vláďa prozradí, že se rozhodl ve studiích, která ho nebaví, nepokračovat. Raději bude užitečný tím, že zůstane v továrně.
   A teacher is handing out examination results to his students in an industrial school and he points out to them that work is the most important thing in a person's life. Karel is pleased with his results but Vláďa's are bad. During the holidays Karel goes off to a factory to get work experience. Vláďa prefers to laze about and read poetry. In the end, however, he decides to follow Karel's example. At first the work doesn't agree with him, but after a few days, he gets used to it and finally he is glad to be able to work in the factory. One day he is injured at work and in hospital he has time to think about his future. He tells Karel, who visits him in hospital, that he has decided not to carry on with studies which don't interest him. He feels he will be more useful if he stays on at the factory.