Hlídač číslo 47  (Watchman No. 47)
R: Josef Rovenský V: Elekta, 1937 VV: Karel Šilhánek N: román Hlídač č.47 S: Otakar VávraJosef Kopta AR: Rudolf Stahl K: Karel Degl Hu: Josef Dobeš; archivní – píseň Tam u Královýho Hradce Zp: Jaroslav Průchasbor mužský Arch: Ferdinand Fiala St: Marie Bourová Zv: Stanislav VondrašJaroslav Čechura H: Jaroslav Průcha (hlídač trati František Douša), Marie Glázrová (Anna, Doušova žena), Veselý Karel (dítě) (Karel, synek Doušových), Ladislav Boháč (kramář Ferda Zuska), František Kovářík (hrobník Zuska, Ferdův otec), Alois Dvorský (truhlář Bertík), Milka Balek-Brodská (vesničanka), Slávka Holakovská (nevěsta Anča Trunečková), Zdeněk Hora (ženich), Václav Menger (host v hospodě), Němec Karel (2) (host v hospodě), Fráňa Vajner (host v hospodě), Bohdan Lachman (kněz), Jaroslav Bráška (člen lékařské posudkové komise), Jan Černý (člen lékařské posudkové komise), Alois Peterka (člen lékařské posudkové komise), Josef Sládek (železničář), Julius Baťha (lékař), Antonín Šolc (Doušův přítel), Vladimír Smíchovský (Doušův přítel), Viktor Nejedlý (Doušův přítel), Ferdinand Kohout (Doušův přítel), Bedřich Frank (Doušův přítel), Antonín Jirsa (soused), Josef Oliak (Doušův přítel) Fo: 35 mm Ve: česká D: Elekta Pr: 03.12.1937 © Národní filmový archiv 
 
   Mladý vesnický kramář Ferda Zuska chce skočit pod vlak, protože se jeho děvče vdalo za jiného. V poslední chvíli jej zachrání železniční hlídač Douša a jeho žena Anna. Ferda brzy na svůj smutek zapomene a začne nadbíhat právě Anně. Nic netušící Douša je celé vsi pro smích. Navíc při Ferdově záchraně uklouzl na náspu, zranil se, a od té doby špatně slyší. Jednoho dne dokonce s hrůzou zjistí, že ohluchl docela a že musí tedy opustit své místo. Po nějakém čase se mu však sluch vrátí. Douša se rozhodne dál předstírat hluchotu, aby poznal, co si o něm lidé myslí. Ferda na Annu naléhá, aby s ním utekla, a chce Doušu zabít. Zlomená žena se v noci svěří muži, netušíc, že ji slyší. Douša ji vykáže z domu, ale volání dítěte jeho rozhodnutí zvrátí. Druhého dne se muž vrátí do práce a ženě odpustí, neboť si uvědomí, že ji zanedbával a věnoval se pouze vlastním zájmům. Ferda v opilosti tragicky zahyne pod koly rychlíku.
   Young village shopkeeper Ferda Zuska wants to throw himself in front of a train because his girl has married another man. At the last moment he is saved by the railway watchman Douša and his wife Anna. Ferda soon forgets his sorrow and begins to court this Anna. The unsuspecting Douša is the object of laughter for the entire village. In addition, in saving Ferda he slipped on the railway tracks and since that time he has had poor hearing. One day he even discovers to his horror that he has become completely deaf and for this reason he must leave his job. After some time his hearing returns. Douša decides to pretend further that he is deaf to find out what people think of him. Ferda urges Anna to run away with him, and he wants to kill Douša. The broken woman confides in her husband unaware that he is able to hear her. Douša orders her to leave the house, but on the pleas of their child he reverses his decision. The next day he returns to work and forgives his wife, for he realizes that he has neglected her and has paid attention only to his own personal interests. Ferda, in a drunken state, tragically perishes under the tracks of an express train.