Experiment  (Experiment, The)
R: Martin Frič V: Nationalfilm, 1943 VV: Václav Dražil N: romaneto Experiment S: Karel Steklý AR: František UrbánekBohuslav KubásekVladimír HladkýJaroslav Mach K: Jan Roth AK: Jaroslav KnížeVáclav Huňka Hu: Josef Stelibský; archivní – Josef Stelibský: píseň Bílý jasmín Nahr: Orchestr F.O.K. T: Vítězslav Nezval Zp: Matulová Vlasta [dab]Marie Burešová Arch: Ferdinand Fiala St: Jan Kohout Zv: Stanislav Vondraš H: Zdeněk Štěpánek (MUDr.Svatopluk Slaba), Vlasta Matulová (Julka Zachová, Slabova schovanka), Vítězslav Vejražka (MUDr.Jindřich Slaba, synovec), Otomar Korbelář (malíř Karel Chodovský), Ella Nollová (Holovská, Julinčina teta), Anna Vávrová-Hlaváčková (MUDr.Dunovská, asistentka dr.Slaby), Marie Blažková (hospodyně u MUDr.Slaby), Věra Hanslíková (Jindřichova milenka), Marie Burešová (recitátorka na vernisáži (ona sama), Olga Augustová (učitelka zpěvu), Vladimír Řepa (host na vernisáži), František Filipovský (host na vernisáži), Bolek Prchal (sluha v Slabově sanatoriu), Bedřich Bozděch (tajný u Holovské), Jan W. Speerger (tajný v sanatoriu), Václav Piskáček (policejní komisař), Hrušínský Rudolf st. (kavárník), Sláva Grossmann (vyvolávač na Stěně smrti), Emil Bolek (venkovan), Antonín Jirsa (venkovan), Blažena Slavíčková (divák na Stěně smrti), Ota Motyčka (návštěvník kavárny), Josef Oliak (návštěvník kavárny), Jiří Fiala (dirigent v Národním divadle), Jaroslav Hladík (návštěvník divadla), Josef Steigl (návštěvník divadla), Vasil Truchlý (barový houslista) Fo: 35 mm Ve: česká D: Nationalfilm Pr: 03.09.1943 © Národní filmový archiv 
 
   V horské chatě se náhodou setkají dva muži, lékař Slaba a malíř Chodovský. Oba se před lety stali svědky sebevraždy mladé dívky. Až nyní si ujasní, jak vlastně k tragédii došlo. V dívce na noční ulici poznal Slaba Julku, dceru svého přítele. Osiřelou dívku právě toho večera vyhnala teta "za výdělkem". Doktor se Julky ujme, ale spíše ve snaze zjistit, zda tělesná zkaženost působí na duši, a naopak. Slaba nejedná s dívkou příliš laskavě, neboť potlačuje svou vzrůstající náklonnost k ní. Julka ho miluje a snaží se mu dokázat, že je nevinná. Lékař ji chce podrobit zkoušce a ve svém sanatoriu zaměstná synovce Jindřicha, bezohledného svůdce žen. Julka Jindřicha nesnáší a s nadšením mu proto nese do bytu dopis s výpovědí ze zaměstnání. Jindřich se jí násilím zmocní a dívka se proto otráví. Julčin dopis na rozloučenou uschoval tehdy Chodovský. Tak se Slaba až nyní dozvídá, co vlastně svým experimentem způsobil.
   In a mountain lodge two men meet by chance, Doctor Slaba and the artist Chodovský. Both men had been witnesses to the suicide of a young girl many years ago. And now they try to understand how the tragedy actually came about. On a street at night Slaba recognized the girl as Julka, the daughter of his friend. The orphaned girl had just been thrown out by her aunt that evening 'to bring in some income'. The doctor takes in Julka, but he is more interested in attempting to determine whether physical corruption has an effect on the soul, and vice versa. Slaba does not act overly kindly with the girl just because he tries to suppress his growing affection for her. Julka loves him and tries to prove to him that she is not guilty. The doctor would like to subject her to a test and in his sanatorium he employs his nephew Jindřich, an unscrupulous seducer of women. Julka loathes Jindřich and therefore she enthusiastically brings to him in his apartment a dismissal notice from work. Jindřich has his way with her by force and thus the girl poisons herself. Julka's suicide letter was saved at the time by Chodovský. So now Slaba has learned what actual effect his experiment had.