Dům na předměstí  (Suburban House)
R: Miroslav Cikán V: Lepka/Hašler Josef, 1933 VV: Josef Hašler N: román Dům na předměstí S: Hugo HaasKarel PoláčekMiroslav Cikán K: Jan StallichVáclav VíchFerdinand Pečenka Hu: Julius Kalaš; archivní – Julius Kalaš: píseň Kdybych měl kamna s plotnou, Julius Kalaš: píseň Sviňme věnce, Julius Kalaš: píseň Když člověk na světě je jenom sám T: Karel Hrnčíř Zp: Hugo Haassbor Arch: Štěpán Kopecký St: Antonín Zelenka Zv: Bedřich Poledník H: Hugo Haas (úředník zastavárny Zajíček), Antonie Nedošinská (majitelka domu Anna Faktorová), Hana Vítová (konzervatoristka Věra Hronová), Jindřich Plachta (hokynář Jan Mejstřík), Kamila Rosenkranzová (Mejstříkova žena), Jaroslav Vojta (švec Václav Šupita), Hermína Vojtová (Šupitova žena), Eman Fiala (příživník Gustav), Ludvík Veverka (Věřin otec), František Kovářík (spiritista Šoltys), Emanuel Hříbal (Zajíčkův kolega v úřadě), Jaroslav Bráška (Zajíčkův známý), Béďa Pražský (učedník u Šupity), Miroslav Sirotek (dítě), Věkoslav Satoria (muž s hodinami v zastavárně), Beneš Rudolf (2) (nosič), Gustav Hrdlička (povaleč) Fo: 35 mm Ve: česká D: Lepka Pr: 20.10.1933 © Národní filmový archiv 
 
   Majitelka předměstského domu Anna Faktorová ztrpčuje nájemníkům život. V domě panuje přísný řád a jediný, kdo s paní Faktorovou dobře vychází, je příživník a zloděj Gustav, který na ostatní donáší. Do podkroví se nastěhuje starý mládenec Zajíček, úředník zastavárny. Po čase najde zalíbení v sousedce, učitelce hudby Věře Hronové. Hokynář Mejstřík má obavy o osud svého krámu v přízemí. Spiritista Šoltys je nucen platit zvýšené nájemné, když je přistižen při seanci, a navíc se z jeho bytu ztratí hodiny. S těmi později přichází do zastavárny překupník. Zajíček hodiny pozná a ukáže se, že hodiny ukradl Gustav. Zajíček, který se sblížil s Věrou, žárlí, když ji vidí hovořit se starším bohatým mužem. Po čase se vysvětlí, že cizí muž, s nímž Věra hovořila, je její otec, jemuž se Věra snažila dokázat, že se sama uživí. Bohatý tatínek koupí Věře dům a s ní se tam nastěhuje nejenom Zajíček, ale i ostatní nájemníci. Paní Faktorová zůstává ve svém domě sama.
   The owner of a house in the suburbs, Anna Faktorová, makes life difficult for her tenants. There are strict house regulations, and the only person who gets on well with Mrs Faktorová is the parasite and thief Gustav, who sponges off the other tenants. A new tenant arrives to the attic: Zajíček, an old bachelor and a clerk at a pawn shop. He soon develops a fondness for his neighbour, the music teacher Věra Hronová. There is tension in the household. Mejstřík the grocer is worried about his ground-floor shop, and the spiritualist Šoltys is forced to pay higher rent when he is caught holding a seance - and what is more the clock is stolen from his flat. Zajíček has got closer to Věra and is jealous when he sees her talking to an older, rich man. A receiver comes into his pawn-shop with Šoltys's stolen clock. Zajíček recognises it and it turns out that Gustav stole it. The strange man Věra was speaking to was her father, and she was trying to convince him she could earn a living on her own. The rich father buys Věra a house and Zajíček moves in with her - as do all Mrs Faktorová's other tenants. Mrs Faktorová is left all alone in her house.