Dobrý voják Švejk  (Good Soldier Schweik, The)
R: Martin Frič V: Gloriafilm, 1931 N: román Osudy dobrého vojáka Švejka za sv. války S: Václav Wasserman K: Jan Stallich Hu: Jára Beneš; archivní – Jára Beneš: píseň Poslušně hlásím, Jára Beneš: píseň Každý má ňákou chorobu, Jára Beneš: píseň Na světě je bůhví kolik cest, píseň V Bavorsku žijí Bavoři T: Jaroslav MottlVáclav MírovskýVáclav Špilar Zp: Saša RašilovR.A. Dvorskýsbor mužskýHugo HaasJarmila Vacková Arch: Hanuš Gödert St: Martin Frič Zv: Josef Zora H: Saša Rašilov (Josef Švejk), Oskar Marion (nadporučík Karel Lukáš), Jan Richter (hostinský Palivec), Hugo Haas (vrchní štábní lékař MUDr.Katz), Antonie Nedošinská (Švejkova bytná Müllerová), Josef Rovenský (MUDr.Grünstein/čtenář novin/voják), Jaroslav Marvan (plukovník Kraus), Jarmila Vacková (plukovníkova dcera Irena Krausová), Alexander Třebovský (tajný Bretschneider), Eman Fiala (sebevrah), Milka Balek-Brodská (baronka von Botzenheimová), Eduard Šlégl (komorník paní baronky), Felix Kühne (nemocniční lékař), Theodor Pištěk (jednoročák Marek), Mario Karas (host v lóži paní baronky), Karel Schleichert (host v lóži paní baronky), Anna Fričová (host v lóži paní baronky), Ludvík Hradský (důstojník na plese), Emil Dlesk (vojenský sluha), Jan W. Speerger (důstojník u karet), R.A. Dvorský (zpívající vojín u karet v kuchyni), Přemysl Pražský (komisař), Václav Wasserman (muž s deštníkem), Ada Karlovský (důstojník u karet), F.X. Mlejnek (tajný), Vladimír Pospíšil-Born (praporčík), Ferdinand Jarkovský (host v hospodě), Josef Příhoda (voják), Josef Zora (psychiatr), Alois Dvorský (psychiatr), Antonín Frič (ošetřovatel), František Malý (blázen), Josef Rajský (blázen), František Mádl (blázen), Jaroslav Průcha (blázen), Karel Pečka (dirigent), Stanislav Sedláček (důstojník), Emanuel Trojan (voják na marodce), Josef Oliak (hejtman Šnábl), Josef Kobík (železničář), Roza Schlesingerová (žena s psíkem), Němec Karel (2) (strážník), Jindřich Adolf (eskortující vojín), František Jerhot (vojín v marškumpanii) Fo: 35 mm Ve: česká © Národní filmový archiv 
 
   Vojenský lékař Katz prohraje svého sluhu Josefa Švejka v kartách. Švejk pro nového nadřízeného, nadporučíka Lukáše, ukradne psa. Lukáš na procházce se psem potká plukovníka Krause a ten ke své nelibosti zjistí, že Lukáš si vede jeho psa. Za trest pošle Lukáše k marškumpanii do Budějovic. Lukáše doprovází Švejk, který nejprve urazí generála, cestujícího v civilním oblečení ve stejném kupé. Pak Švejk neplánovaně zastaví vlak, když zatáhne za záchrannou brzdu. Za tento čin je v Táboře předveden k výslechu. Než výslech skončí, Švejkovi ujede vlak a on se proto musí vydat do Budějovic pěšky. Při cvičení jeden útvar vojáků odmítne splnit rozkaz a je proto odeslán na frontu. S ním odjíždí i Lukáš se Švejkem.
   Military medical officer Katz loses his batman Josef Švejk in a game of cards. Švejk steals a dog to please his new superior, first lieutenant Lukáš. Out walking with his new dog, Lukáš meets colonel Kraus who is enraged to discover that Lukáš is walking his (Kraus's) dog. As a punishment Lukáš is attached to a square-bashing company in České Budějovice. Švejk accompanies Lukáš. On the train he insults a general who is travelling in civilian clothes, then he stops the train by inadvertently pulling the emergency cord. As a result, he is interrogated in Tábor. The interrogation means he misses his train and has to walk to České Budějovice. During exercises, one unit refuses to obey an order and is therefore sent to the front. Lukáš and Švejk go with the unit.