Dobrý tramp Bernášek  (Good Tramp Bernášek, The)
R: Karel Lamač V: AB, 1933 VV: Julius Schmitt N: Karel LamačVáclav Wasserman S: Karel LamačVáclav Wasserman K: Otto Heller Hu: Eman Fiala; archivní – Eman Fiala: píseň Marta je Marta, Eman Fiala: píseň Jen ty jediná, Eman Fiala: píseň Ten, komu láska nekvete T: Jaroslav Mottl Zp: Setleři Arch: Štěpán Kopecký St: Jiří Slavíček Zv: Josef Zora H: Karel Lamač (akcesista Alois Bernášek), Ella Nollová (Marie Novotná), Jiřina Steimarová (Jiřina, dcera Novotné), Theodor Pištěk (přednosta úřadu), Čeněk Šlégl (Jack Polívka, zvaný Grizzly), Fanda Mrázek (divoký trempíř a zloděj Ferda), Emanuel Hříbal (sluha Josef Bureš), Fred Bulín (sportovec Karel), L.H. Struna (divoký tramp a zloděj), Jarmila Šmídová (úřednice Máňa), Jaroslav "Reddy" Půlpán (Mánin ctitel), Němec Karel (2) (doručovatel), Lilian Berga (tanečnice v trampském táboře), Jiří Hron (mladý úředník), Václav Menger (hostinský ve Zbraslavi), Gustav Čech (zákazník v trafice), Fráňa Vodička (zákazník v trafice), Josef Kobík (správce loděnice), Antonín Jirsa (plavčík Šůra), Luigi Hofman (rozhodčí kanoistických závodů), Kamila Rosenkranzová (houpačkářka), Elsa Vetešníková (dcera houpačkářky), Emanuel Trojan (tramp), Eduard Šimáček (tramp), Eman Fiala (tramp), Rudyna (trampka), F.X. Mlejnek (tlustý divoký tramp a zloděj), Jan Richter (divoký tramp a zloděj), Setleři (pěvecký sbor), Oldřich Kovář (zpěvák), Darja Hajská (trampka s miskou polévky) Fo: 35 mm Ve: česká D: AB Pr: 24.11.1933 © Národní filmový archiv 
 
   Snaživý akcesista Bernášek bydlí v podnájmu u vdovy Novotné, která má trafiku a hezkou dceru Jiřinku. Neprůbojný Bernášek věnuje volné chvíle včetně nedělí čtení služebních předpisů. Ironií štěstěny právě tento nesportovní typ vyhraje ve veřejné soutěži hausbót. - Každý víkend se Pražané hrnou k vodě a do lesů. Také paní Novotná tráví ráda neděle v přírodě a Jiřinka vyjíždí s trampy. Novotná se o dceru bojí, a proto ji jedné neděle zamkne v bytě a sama odjede na výlet se svým tajným přítelem. Podnikavá Jiřinka si však poradí, obalamutí naivního Bernáška a uteče přes jeho pokoj. Bernášek dívku tajně miluje. Aby ji získal, chce se stát rovněž trampem. Odjede ke své lodi, ale o výhru musí bojovat, neboť hausbót ukradli divocí trampové. A tehdy se pod vlivem lásky stane z plachého starého mládence udatný muž. Zvítězí nad trampy a Jiřince vyzná lásku. Po návratu domů jsou všichni radostní, šťastní a zamilovaní a již se těší na příští neděli, kdy si znovu vyjedou z města.
   Mr Bernášek, a diligent clerk, works in a strictly run office. He sublets a room from Mrs Novotná, a widow who owns a tobacconist's and who has a daughter called Jiřinka. Bernášek, a non-sporting pedant who reads office regulations in his spare time, wins a houseboat in a competition. Every weekend Praguers leave the city to spend time by the river or in the forests. Mrs Novotná fears for her daughter and so she locks her in on Saturdays before going on trips with a secret admirer. But Jiřinka tricks the naive Alois Bernášek and gets out via his room, planning to go on an excursion with hikers. Bernášek decides to go and see his houseboat but three hooligans, up to no good on the river, steal the boat from him. Mr Bernášek, who has conceived a great passion for Jiřinka, wants to show off in front of her and manages to wrest his houseboat back from the hooligans. The shy old bachelor even manages to confess his feelings for Jiřinka. Everybody returns home, happy and in love, and look forward to next weekend when they can all go on another trip.