Cácorka  (Cácorka)
R: Jan Svoboda V: Kamera, 1935 VV: Jan Reiter N: divadelní hra Cácorka S: Jan Svoboda K: Jan RothVáclav Hanuš Hu: Josef Dobeš; archivní – Josef Dobeš: píseň Čím to asi může být, Josef Dobeš: píseň Zednická, Josef Dobeš: píseň Až to srdce lačné T: Saša Razov Zp: R.A. DvorskýVáclav BláhaJindřich KocinaBohumil KlemrJosef PříhodaJiří Plachý Arch: Vilém Rittershain Výtv: Dostál K. (dekorační malby) Zv: Kopřiva Antonín (zvuk) H: Josef Příhoda (zedník Kutil), Ella Nollová (pradlena Kutilová, jeho žena), Blanka Waleská (Bětka, dcera Kutilových), Ljuba Hermanová (manekýnka Lidla, dcera Kutilových), Běla Tringlerová (studentka Viktorka zv.Cácorka, dce), Jan Kaplan (Franta Záruba, milenec Bětky), Jiří Plachý (akademický malíř Julius Reban), Jan W. Speerger (malíř pokojů Lojza Reban, Juliův b), Věra Ferbasová (modelka Marta Kopecká), Betty Kysilková (koktavá teta Brabencová), Božena Svobodová (majitelka módního salónu), Milka Balek-Brodská (zákaznice módního salónu), Karel Schleichert (zedník), Helena Monczáková (paní domácí), Anna Švarcová (sousedka Beranová), Emanuel Hříbal (návštěvník baru), Filip Balek-Brodský (návštěvník baru), R.A. Dvorský (zpěvák v baru), Václav Bláha (zpěvák v baru), Josef Kotalík (číšník), F.X. Mlejnek (stěhovák), Anna Ziegloserová (návštěvnice v baru), Ferry Mandaus (kupec obrazů), Anči Pírková (trafikantka), Anna Hermanová (host v Mánesu), Jaroslav Bráška (host v Mánesu), Kamila Rosenkranzová (koktavá sousedka věšící prádlo), Orchestr R.A.Dvorského (barový orchestr), pes Rek Fo: 35 mm Ve: česká D: Jan,Kyzour Pr: 07.06.1935 © Národní filmový archiv 
 
   Zedník Kutil má tři dcery, které mu dělají starosti. Nejstarší Bětka je svobodnou matkou. Její milenec Franta se dítěte nezříká, ale do ženění se nehrne. Neklid rodině přináší také prostřední Lidla. Pracuje jako manekýnka a seznámí se s malířem Lojzou, který se jí představí jako mistr Reban. Ve snaze udržet si jeho lásku předstírá Lidla, že pochází z "prvotřídní" rodiny. Viky, které starý Kutil říká Cácorka, studuje malířskou akademii a tajně miluje malíře Rebana. Nechápe, proč se Reban zahazuje s Lidlou a nechce se smířit s tím, co mu Lidla o rodině namluvila. Rozhodne se vše uvést na pravou míru. Pozve proto celou rodinu do Rebanova ateliéru a jednoho po druhém mistrovi představí. Zároveň však zjistí, že Lidliným milencem je ve skutečnosti bratranec malíře Rebana, malíř pokojů Lojza Reban. Cácorka se rozpláče studem, když zjistí, že svoji rodinu zbytečně zesměšnila. Mistr Reban jí přesto vyzná lásku a zasnoubí se s ní.
   Kutil, a mason, has three daughters and they are a source of much worry for him. The oldest, Bětka, is a single mother. Her lover doesn't disown his child but he is not keen on Bětka's marrying him. The middle daughter, Lidla, causes new worries. She is a model and has met a painter called Lojza who introduced himself as Master Reban. In order to keep his affections she pretends she is from an upper class family. Viky, whom old Kutil calls Cácorka, is studying painting at the academy and she secretly loves Reban. She does not understand why he is wasting his time with Lidla and she cannot come to terms with what Lidla told him about the family. She decides to put everything right. She takes her family to Reban's studio and introduces the members to him one by one. But she discovers that Lidla's lover is in fact Reban's cousin, the interior decorator Lojza Reban. Cácorka bursts into tears in shame at having made her family look foolish. But Master Reban avows his love for her and they get engaged.