Tonka Šibenice  (Tonka of the Gallows)
R: Karel Anton V: Karel,Anton, 1930 N: povídka Nanebevstoupení Tonky Šibenice S: Benno VignyWilly Haas K: Eduard Hoesch Hu: Erno Košťál; archivní – Karel Hašler: píseň Hradčany krásné, Karel Hašler: píseň Když v Praze padá první sníh, píseň Pryč a pryč je všecko, píseň Už mou milou do kostela vedou, píseň Išla Marína od Hodonína, píseň Lásko, bože, lásko T: Karel Hašler Zp: Karel Hašler Arch: Hanuš GödertFrantišek Poneš St: Karel Anton Zv: Herrmann S. Heller H: Ita Rina (prostitutka zvaná Tonka Šibenice), Vera Baranovskaja (Tončina matka), Josef Rovenský (odsouzený vrah Prokůpek), Jack Mylong-Münz (Jan), Jindřich Plachta (drožkář), Antonie Nedošinská (majitelka nevěstince), Emilie Nitschová (kaštanářka), Rudolf Štěpán (mistr popravčí), Felix Kühne (hausírník), Theodor Pištěk (opilec), Jan Sviták (pasák), Karel Jelínek (návštěvník v nevěstinci), Eliška Jílková (služka u majitelky nevěstince), Josef Kytka (první tajný), V. Mecera (druhý tajný), Václav Rabský (vězeňský dozorce), Jindra Hermanová (nevěstka), Ada Velický (host v hospodě), Jan Marek (host v hospodě) Fo: 35 mm Ve: česká D: Elekta Pr: 27.02.1930 © Národní filmový archiv 
 
   Venkovská dívka Tonka se po příjezdu do Prahy stane prostitutkou ve veřejném domě. Stýská se jí však po domově a když dostane dovolenou, rozjede se za matkou. Doma se setká se svým bývalým chlapcem Janem, který ji stále miluje a chce si jí vzít. Tonka je s ním šťastná, ale vzpomínky na život v Praze ji stále pronásledují. Nechce milovaného Jana, který nic netuší, učinit nešťastným a odjíždí zpět do Prahy. Policie mezi prostitutkami hledá ženu, která by byla ochotna strávit poslední noc s vrahem odsouzeným k smrti. Tonce je odsouzence líto a na výzvu se přihlásí. Po jejím návratu do nevěstince se od ní všichni odvrátí a pohrdají jí. Tonka je propuštěna, odchází na ulici a klesá stále níž. Jednoho dne zahlédne Jana, který přijel do Prahy, aby se s ní setkal. Tonka se ve zmatku připlete do náhodné rvačky. Vzápětí se dostane pod kola projíždějící drožky a je těžce raněna. Umírá v Janově náruči.
   Country girl Tonka, after arriving in Prague, becomes a prostitute in a brothel. But she misses home. When she gets time off she goes back to see her mother. At home she meets her former boyfriend Jan again. He still loves her and wants to marry her. Tonka is content with him but is tormented by memories of her whorehouse past. She does not want to make Jan - who does not suspect she is a harlot - unhappy and so she returns to the bordello in Prague. The police arrive in search of a prostitute who is willing to spend the night with a condemned murderer who is to be executed the following morning. Tonka feels sorry for the doomed man and agrees to sleep with him. But when she goes back to the brothel afterwards, everybody spurns her contemptuously. She is thrown out and starts to walk the streets, sinking ever lower into depravity. One day Tonka sees Jan who has come to Prague to look for her. In her confusion Tonka gets involved in a vicious street fight and is shoved into the path of a hackney carriage. Mortally injured, she dies in Jan's arms.