Když valčík zní  (When the Waltz Strikes Up)
R: Oldřich Kmínek V: AB, 1929 S: Oldřich Kmínek K: Josef Brabec Arch: Alois Mecera H: Václav Norman (tenorista Viktor Norman), Bronislava Livia (operetní hvězda Olga), Josef Rovenský (lesník Černý), Anita Janová (lesníkova dcera Zorka), Alois Mecera (bytový architekt), Gustav Hrdlička (Normanův garderobiér), Veselý Karel (herec) (Normanův komorník) Fo: 35 mm Ve: česká D: Primus Pr: 29.11.1929 © Národní filmový archiv 
 
   Operetní tenor Viktor Norman úspěšně hraje se svou milenkou Olgou v operetě Veselá vdova. U zamrzlé Vltavy se seznámí s bruslící Zorkou. Prostá dívka zmešká vlak a Viktor ji odveze k jejímu otci do myslivny. Po návratu do Prahy spálí dopisy milenek a odstraní i Olžinu podobiznu. Odolá svádění Olgy a vezme si Zorku za ženu. Mladí manželé jsou šťastni. Viktor odjede na pohostinské vystoupení do Berlína. Jeho nepřítomnosti využije Olga, navštíví Zorku se dvěma přítelkyněmi a zesměšní její byt i mladou ženu. Zorka se uchýlí k otci, ten ji však uklidní a přinutí, aby si koupila nové šaty. Zorka moderně upraví také pražský byt. Po návratu z Berlína se Viktor vrací rovnou na představení, kde se Olga opět snaží odloučit jej od Zorky. Jen nerad se Viktor vrací domů. K svému příjemnému překvapení zjistí, jak se Zorka změnila - má nový slušivý účes i nové moderní šaty. Na plese umělců, kam se chystají, může být Viktor na svou ženu hrdý.
   Operetta tenor Viktor Norman is successful in "The Merry Widow" with his mistress, Olga. On the frozen Vltava river, they meet with the skater Zorka. The sweet, plain-looking girl misses her train and Viktor takes her to her father's game-keeper's lodge. On his return to Prague, Viktor burns all his love letters he had received from various mistresses and even gets rid of Olga's portrait. Resisting Olga's attempts to seduce him, he takes Zorka for his wife. The newly married couple are happy. Viktor leaves to make a guest appearance in Berlin. Olga takes advantage of his absence, she and two of her friends visit Zorka and ridicule both her and her apartment. Zorka turns to her father for help since he is always capable of consoling her. He persuades her to buy a new dress. Zorka then modernises and decorates their Prague apartment. On his return from Berlin, Viktor goes straight to his performance where Olga once again tries to turn him against Zorka. It is with reluctance that he returns home. However he is pleasantly surprised when he sees how Zorka has changed; she has a becoming new hairstyle and beautiful clothes. They prepare to go to the Artist's Ball where Viktor us proud to show off his wife.