Chudá holka  (Poor Girl)
R: Martin Frič V: Fortuna Film, 1929 N: román Chudá holka S: Martin Frič K: Jan Stallich Arch: Alois Mecera H: Suzanne Marwille (Marie Růžová), Božena Svobodová (Mariina matka Rivolová), Fiala Karel (2) (mlynář Bořický), Antonie Nedošinská (Bořického žena), Otto Rubík (mlynářův syn JUDr.Klement Bořický), Josef Rovenský (Alois Mokráček), Emilie Nitschová (Mokráčkova žena), Eman Fiala (Berka), Jan W. Speerger (architekt Robert Jánský), Ela Poznerová (Jánského snoubenka Věra), Milka Balek-Brodská (poběhlice Tereza), Marta Májová (matka první snoubenky Klementa Boř), Marie Fingerová (pěstounka malé Marie), Karel Schleichert (soused pěstounky), Marie Häusslerová (sousedova žena), Filip Balek-Brodský (hostinský Janota), Josef Steigl (host U Janotů), Vladimír Hlavatý (host U Janotů), Bonda Szynglarski (host U Janotů), Ella Nollová (zpěvačka v šantánu), Josef Šváb-Malostranský (zpěvák v šantánu), Vladimír Majer (státní zástupce), František V. Kučera (předseda soudu), Josef Kytka (člen senátu), Ferry Seidl (soudní dozorce), Jožka Schneider (dr.König), Josef Oliak (vládní rada Kobler) Fo: 35 mm Ve: česká D: Fortuna Film Pr: 28.02.1930 © Národní filmový archiv 
 
   Nemanželské dítě, Marie Růžová, vyrůstá v rodině mlynáře Bořického. Dětství a mládí tráví se synem Bořických, Klementem. Klement vystuduje práva, stane se advokátem a má se oženit s Jiřinkou. Její matka se však obává Klementova vztahu k Marii a vyhrožuje Bořickým, že svou Jiřinku Klementovi za ženu nedá. Aby nebyla příčinou dalších rozporů, odjede Marie v noci tajně do Prahy. Tam se těžce živí jako číšnice. Odolává svodům architekta Jánského, až se nakonec v zoufalství rozhodne pro sebevraždu. Je však zachráněna a ujme se jí paní Rivolová. V Marii pozná svou nemanželskou dceru, kterou v mládí dala do pěstounské péče. Jánský, muž druhé dcery paní Rivolové Věry, se násilím pokouší získat Marii. Je přitom zastřelen a Marie je podezřelá z vraždy. U soudu ji obhajuje Klement a prokáže její nevinu. K vraždě se přizná Jánského žárlivá žena Věra. Marie je zproštěna obvinění a po skončení soudního jednání se s Klementem láskyplně obejmou.
   Marie Růžová, a child born out of wedlock, grows up in the family of the miller Bořický. She spends her childhood and youth in the company of the Bořickýs son Klement. Klement studies law becomes a laywer and is betrothed to Jiřinka. The latter's mother is concerned about Klement's relationship with Marie and she threatens Bořický's not to allow her daughter to marry their son. In order that she is not the cause of further arguments, Marie leaves secretly for Prague during the night. There she has to earn a hard living as a waitress. She resists the advances of the architect Jánský until her despair finally drives her to attempt to take her own life. She is, however, saved and is taken into the care of Mrs. Rivolová. The latter recognises her own daughter in Maria whom she put in fosterage when she was young. Jánský, the husband of Mrs. Rivolová's other daughter Věra, tries to take Marie by force. He is shot during the attempt and Marie is suspected of the murder. Klement defends her in court and proves her innocence. Jánský's jealous wife Věra confesses to the crime. Marie is exonerated of all blame and, after the case is closed, she and Klement lovingly embrace each other.