Dítě periferie (Mamičko, mámo)  (The Child from the Periphery (Oh Mummy, Oh Mum))
R: Václav Kubásek V: Herafilm, 1929 N: Jaroslav Mottl S: Jaroslav Mottl K: Josef BulánekJaroslav Fischer Arch: Alois Mecera H: L.H. Struna (strojvůdce Emil), Marie Fingerová (strojvůdcova matka), Mary Jansová (ovdovělá selka Žofka Svatošová), Elsa Vetešníková (sirotek Pepča), Edmond Trachta (kovář Ondřej Loukota), Eduard Malý (Emilův otec, strážník Hora) Fo: 35 mm Ve: česká D: Gea-Film Pr: 17.01.1930 © Národní filmový archiv 
 
   Pepča, děvče bez domova, se zamiluje do mladého strojvůdce. Ten však při srážce vlaků ztratí paměť a žije nepoznán na venkovském statku ovdovělé selky Žofky. Po hospodské rvačce, při níž se mu obnoví paměť, se vrátí domů, kde na něj stále čeká jeho milá. Když však Pepča vidí jeho štěstí s Žofkou, dobrovolně ustoupí.
   Pepča, a homeless girl, has fallen in love with a young engine-driver. He loses his memory during a train accident and lives unrecognised on a country farm belonging to the widowed farmers wife Žofka. After a pub fight during which he regains his memory, he goes back home where his sweetheart stil waits for him. However, Pepča sees his happiness with of Žofka, she lets him go.