Stín ve světle (Slepý Juro) (Tvrdohlavý Jura)  (The Shaddow in the Light (Blind Juro) (Stubborn Juro))
R: Josef Kokeisl V: Filmindustrie/Ministerstvo veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy, 1928 N: Karel Driml S: Karel Driml K: Karel MansfeldJan Stallich Arch: Alois Mecera H: Zdena Listová (Maryša), Roman Roda-Růžička (Juro), Vendelín Buk (Janko), Gustav Hrdlička (Ivo/rychtář), Otto Zahrádka (pokoutný agent), Filip Balek-Brodský (hostinský v námořnické krčmě), Milka Balek-Brodská (prostitutka v krčmě) Fo: 35 mm Ve: česká D: Filmindustrie Pr: 22.02.1929 © Národní filmový archiv 
 
   Juro a Jano, sokové v lásce, jsou zamilováni do Maryši. Juro odchází za sezónní prací a po návratu se hodlá s Maryšou oženit. Také Jano a další vesničané odjíždějí za prací. Všichni jsou ubytováni pohromadě ve stodole a řada z nich se nakazí oční chorobou - trachomem. Jano se chce léčit, Juro léčbu odmítne a rozhodne se odjet do Ameriky. Tam je však zadržen při lékařské prohlídce a poslán na vlastní útraty zpět. Mezitím se vyléčený Jano oženil s Maryšou. Juro oslepne a živí se jako žebrák v rodné vsi.
   Juro and Jano, rivals in love, both are trying to win the favours of Maryša. Juro leaves to do seasonal work and when he returns he decides to marry Maryša. Jano also leaves, along with other villagers. They all live together in a stable and a number of them catch an eye infection - trachoma. Jano wants to be cured but Juro refuses medication and decides to go off to America. There he is held for a medical inspection and is sent back although he has to pay his own way. Meanwhile Jano, now recovered, has married Maryša. Juro becomes blind and lives as a beggar in his native village.