Jejich utrpení  (Their Suffering)
R: Havelka V: Favoritfilm, 1927 N: Procházka J. (1) H: Jan W. Speerger (Alois Papáček), Bronislava Livia (Olga Papáčková), Jan Svoboda (advokát Ed.Palmár) Fo: 35 mm Ve: česká © Národní filmový archiv 
 
   Novomanželka hned první ráno po návratu ze svatební cesty nedokáže zatopit v kamnech. Je z toho hádka, manžel přijde pozdě do úřadu a celý den zuří. Odpoledne navštíví advokáta a podá žádost o rozvod. Adokát mu svěří, že se rovněž rozvedl kvůli kouřícím kamnům. Po týdnu utrpení manželka zařídí instalaci plynového sporáku a do manželství se vrátí pohoda. Manžel advokátovi telefonicky poradí, aby svá kamna vyhodil, a pořídil si plynová. Jde o reklamní film Pražských plynáren.
   A newly-wed woman, the first morning back from the honeymoon, cannot manage to light the fire. A quarrel ensues, the husband arrives late for work and is in an extremely bad mood all day. In the afternoon he visits a lawyer and submits an application for divorce. The lawyer tells him that he, too, divorced over a smoking stove. After a week of suffering the wife instals a gas fire and the marriage is harmonious once more. The husband advises the lawyer over the telephone to throw out his old stove and buy himself a gas fire. This film is a advertisement for the Prague Gas Company.