Velbloud uchem jehly  (Getting a Camel Through the Eye of a Needle)
R: Karel Lamač V: Bratři Deglové, 1926 N: divadelní hra Velbloud uchem jehly S: Karel LamačFrantišek Langer PR: Rudolf Stahl K: Karel Degl Arch: Arthur Berger H: Jan W. Speerger (Pešta), Betty Kysilková (Peštová), Anny Ondráková (dcera Peštových Zuzka/Lili Weberov), Theodor Pištěk (návštěvník mlékárny), Karel Lamač (Alík Vilím), Hugo Thimig (Alíkův otec Joe Vilím), Ela Laušmanová (matka Lili), Čeněk Šlégl (Lilin ctitel Berka), František Havel (rada Andrejs), Karel Noll (ředitel Bezchyba), Joe Lars (komorník) Fo: 35 mm Ve: česká D: Kinema Pr: 12.11.1926 © Národní filmový archiv 
 
   Pešta žije s rodinou na periferii velkoměsta. Nechce se mu pracovat a na živobytí si vydělává žebrotou. Jednoho dne vzbudí soucit členů dobročinného spolku a získá od nich peněžní podporu. Navíc se do Peštovy dcery Zuzky zamiluje jeden z členů spolku, bohatý Alík Vilím. Před schůzkou s Vilímem nabádá matka Zuzku k opatrnosti a svěří jí svou smutnou zkušenost s bohatým mužem: výsledkem je Zuzka. Dívka však nedbá na radu matky a zůstane s Alíkem přes noc. Vilímův otec, majitel továrny na mýdlo, vypíše soutěž na reklamní plakát. Zuzka do soutěže pošle svou fotografii a vyhraje značný finanční obnos. Zatím se Alíkův otec dozví o synově lásce a chce, aby Zuzku opustil. Zamilovaný Alík raději odejde z otcova domu a pracuje s milovanou dívkou v mlékárně, kterou si za vyhrané peníze pořídila. Lili chce získat Alíka pro sebe a přichystá na něj léčku. Když se ukáže, že Zuzka je její nevlastní sestra a čeká s Alíkem dítě, nakonec se svatbou - stejně jako ostatní - souhlasí. (Podle dobového popisku.)
   Pešta lives with his family on the outskirts of a large town. He does not want to work and he earns his living by begging. One day he incites the compassion of members of a voluntary group and they give him financial support. One of the group members, the wealthy Alík Vilím, also falls in love with Pešta's daughter Zuzka. Before Zuzka goes to meet Vilím, her mother advises her to be careful and she tells of her misfortunate experiences with rich men. The girl does not heed the advice of her mother, however, and she stays the night with Alík. Vilím's father, the owner of a soap factory, organises a competition for an advertising poster. Zuzka sends in her photograph to the competition and she wins a considerable sum of prize money. Alík's father finds out about his son's love affair and he tries to get him to finish it. Alík is in love, however, and he decides to leave his father's house to work with his beloved in the dairy which she has started up with her winnings. Lili wants Alík for herself and she prepares a trap for him. When it is discovered that Zuzka is her step-sister and that she and Alík are expecting a child, she - along with everyone else - consents to the wedding. (According to promotional material issued at the time the film was made.)