Irča v hnízdečku  (Irča in Her Little Nest)
R: Václav Binovec V: Weteb, 1926 N: román Irča v hnízdečku S: Václav Binovec K: Josef Bulánek Arch: Vilém Rittershain H: Lexa Jarošín (Lexa), Růžena Hofmanová (Irča), Betty Kysilková (služka Anna), Běla Horská (Irčina matka), Luigi Hofman (Irčin otec), Jiří Sedláček (nápadník Irči), Josef Šváb-Malostranský (biskup), Čeněk ŠléglS. Fremontová Fo: 35 mm Ve: česká D: Filmové závody Pr: 22.04.1927 © Národní filmový archiv 
 
   Novomanželé Irča a Lexa si zařizují domácnost. Irča za pomoci své věrné služebné Anny uvaří s menšími obtížemi manželovi první oběd. Při návštěvě bývalých spolužaček vyjde najevo, že Irča čeká dítě, což její muž zatím neví. Lexa koupí do domácnosti rozhlasový přijímač a uzemní jej na kohoutek u vodovodu. Večer oba manželé usnou se sluchátky na uších. Ve spánku zavadí o zemnící drát a nechtěně otevřou vodovodní kohoutek. Způsobí tak potopu nejen ve svém bytě, ale i sousedům. Ti si přijdou stěžovat, ale Lexa je uklidní a dokonce začne s pohlednou sousedkou flirtovat, což probudí Irčinu žárlivost. Když jde Irča druhý den Lexovi naproti do úřadu, uvidí ho vycházet s hezkou kolegyní. Rozlítí se a odejde k mamince s rozhodnutím, že se rozvede. Matka ji uklidní a odvede domů. Lexa však ještě vystupňuje Irčinu žárlivost, když chce odejít k sousedce na kávu. Irča začne balit kufry a Lexa přitom najde dětské oblečení. Dozví se konečně, že bude otcem, a Irču odprosí. (Podle dobového popisku.)
   Newly-weds Irča and Lexa are setting up a home together. Irča, with the help of her loyal maid Anna, cooks her husband lunch for the first time although it causes her a certain amount of difficulty. During a visit from her former classmates, Irča announces that she is pregnant but her husband doesn't know yet. Lexa buys a radio and earths it to the main water tap. In the evening the pair fall asleep with headphones on their heads. While they are asleep their tossing in bed unwittingly turns on the water mains. This causes a flood in the flat and the neighbour's who come over to complain but Lexa pacifies them and even starts flirting with the pretty neighbour which makes Irča jealous. When, the next day, she goes to meet Lexa to the office, she sees him coming out with a pretty colleague and flies into a fury. Irča goes off to her mother's and decides to get a divorce. Her mother calms her down and takes her home. Lexa intensifies her jealousy by announcing he is going next door to have a coffee with the neighbour. Irča starts packing her suitcase and Lexa notices some baby clothing amongst Irča's things. He finally discovers that he is going to be a father and asks for Irča's forgiveness. (According to promotional material issued at the time the film was made.)