Dar svatební noci (Lásky-vášně-zrady)  (The Wedding Night's Gift (Loves - Passions - Betrayals))
R: Oldřich Kmínek V: Karel,Špelina, 1926 N: novela Lásky, vášně, zrady S: Karel Rožek K: Jaroslav Blažek Arch: Alois Mecera H: Jan W. Speerger (MUDr.Milan Jesenský), Hermína Rydrychová (Jesenského žena Věra), Saša Dobrovolná (Věřina matka), Jindřich Lhoták (Věřin milenec, baron Oskar Winterb), Antonie Nedošinská (Hrášková), L.H. Struna (dřevorubec/cikán), Božena Kazdová (tanečnice) Fo: 35 mm Ve: česká D: La Tricolore Pr: 21.05.1926 © Národní filmový archiv 
 
   Doktor Milan Jesenský odváží svou novomanželku Věru do Podkrkonoší, kde provozuje lékařskou praxi. Věra přemluví Milana, aby o svatební noci odložil návštěvu pacientky žijící na samotě. Ráno však doktor najde ženu po porodu bez pomoci už mrtvou a zachrání jenom novorozeně. Milan chce holčičku adoptovat, Věra to však odmítne. Doktor předá dítě do péče paní Hráškové a finančně je podporuje. Mezi manžely roste napětí. Věra začne jezdit často do Prahy ke své staré matce. Při jedné procházce se seznámí s baronem Oskarem Winterbergem, který ji okouzlí. Uplyne rok a Věřin milostný poměr s baronem stále pokračuje. Milan se při jedné návštěvě Prahy o Věřině známosti náhodou dozví. Vyhledá barona, najde u něho Věru a zdrcený dá manželce volnost. Věra však brzy zjistí, že baron má ještě další milenky a rozejde se s ním. Je Štědrý den. Osamělá Věra se vrací do Podkrkonoší a Milan jí u vánočního stromku odpustí.
   Doctor Milan Jesenský takes his bride Věra to the Krkonoše district where he is the local doctor. Věra persuades him, on their wedding night, not to go to visit the patient who lives alone. In the morning, however, the doctor discovers that that woman has died alone in the night during childbirth and he manages to save only the newborn baby. Milan wants to adopt the child but Věra refuses and their relationship becomes strained. Věra begins to visit Prague frequently to see her old mother. During one of these visits, she makes the acquaintance of baron Oskar Winterberg who charms her. A year passes and Věra's relationship with the baron continues. Milan accidently finds out about Věra's romance during one of his visits to Prague. He seeks out the baron, finds Věra naked in his house and, utterly defeated, he decides to give his wife her freedom. Věra soon finds out, however, that the baron has other lovers and she leaves him. It is Christmas Eve. The lonely Věra returns to the Krkonoše mountains and Milan forgives her as they stand together by the Christmas tree.