Syn hor  (The Son of the Mountains)
R: Vladimír Slavínský V: Bratři Deglové, 1925 N: Quido E. Kujal S: Vladimír Slavínský K: Otto Heller Arch: Vilém Rittershain H: Vladimír Slavínský (Petr Horyna), Saša Dobrovolná (matka Horyny), Theodor Pištěk (statkář Jan Zaren), Anna Tichá (statkářova dcera Eva), Máňa Ženíšková (statkářova dcera Sylva), Božena Svobodová (Zarenova manželka), Jan W. Speerger (Zarenův sekretář), Otto Zahrádka (správce Zarenova panství), Jan Richter (vrátný u Zarena), Karel Lamač (Frank Solar), Robert Ford (světák Gustav Ryk), Mary Jansová (Rykova přítelkyně Olga Haidová), Stefa Warrentová (tanečnice Lola), Otto Heller (lékárník), Josef Oliak (zachránce Franka Solara, hors.vůd.), Sláva Grossmann (ředitel ocelárny), Willy Ströminger (host v baru), Rudolf Stahl (komorník), Jan W. Speerger (lékař s plnovousem), Rudolf Stahl (listonoš), Mimi Grünwaldová-Kohoutová (sólová tanečnice), Jaro Hykman (Jiří Zaren) Fo: 35 mm Ve: česká D: Lloydfilm Pr: 23.10.1925 © Národní filmový archiv 
 
   Do domku Petra Horyny vysoko v horách zabloudí statkář Zaren s dcerou Evou a jejím snoubencem Frankem Solarem. Eva dostane zápal plic a potřebuje k léčbě led. Horyna podnikne nebezpečný výstup, led přinese, Evě tak zachrání život a navíc se do ní zamiluje. Zaren mu dá za odměnu místo šafáře na svém statku. Eva se před svatbou se Solarem dozví o jeho utajovaném alkoholismu a provdá se za Horynu. Solar ji však s pomocí přátel přesvědčí, že její sňatek je nerovný. Eva Horynu opustí a vrátí se k Solarovi. Její bratr Jiří zahlédne Solara s milenkou Lolou a také Eva se může na vlastní oči přesvědčit o Solarově proradnosti. V zoufalství chce spáchat sebevraždu, ale nakonec se vrací do hor za Horynou, který ji opravdu miluje.
   Landowner Zaren, his daughter Eva and her betrothed Frank Solar find themselves at the house of Petr Horyna high up in the mountains. Eva catches pneumonia and the only available medicament is ice. Horyna undergoes a dangerous journey but he brings back the necessary ice; he saves Eva's life but also finds that he has fallen in love with her. Just before her marriage to Solar, Eva finds out about his alcoholism and instead marries Horyna. Solar, however, with the help of his friends, convinces her that her union is not equal. Eva leaves Horyna and goes back to Solar. Her brother Jiří catches sight of Solar with his lover Lola and Eva, too, sees Solar's deceit for herself. She tries to commit suicide but in the end she goes back to the mountains to Horyna who is the one who really loves her.