Parnasie  (Parnasie)
R: Josef Kokeisl V: Josef,Kokeisl, 1925 N: román Parnasie S: Jan S. Kolár K: Josef KokeislKarel Mansfeld Arch: Alois Mecera H: Jiří Sedláček (Hanuš Merten), Marie Fingerová (Hanušova matka Angela), František Havel (Zuzančin otec horal František Bene), Milada Jadranská-Hrabánková (Zuzanka zvaná Parnasie), Suzanne Marwille (Luisa Osecká), J.O. Ralk (přírodovědec profesor Suk), Joe Jenčík (dr.Toman), Mario Karas (rada Tůma), Ella Voldánová (radova žena a Hanušova sestra Hele), Ella Hrabánková (Helenina dcera), Saša Dobrovolná (stará chůva Markyta), Josef Šváb-Malostranský (starý komorník Jan), František Malý (listonoš) Fo: 35 mm Ve: česká D: Josef,Kokeisl Pr: 16.12.1925 © Národní filmový archiv 
 
   Tři přátelé - přírodovědec Suk, Hanuš Marten a dr. Toman - se seznámí s venkovskou dívkou. Hanuš ji přirovná ke kvítku parnasie, který mu dívka věnovala. Opustí svou snoubenku Luisu Oseckou, ožení se s Parnasií a přivede ji do sídla na Bílé Jelení. Hanuš, jak předvídala před smrtí jeho matka, je nestálý a začne se znovu dvořit Luise, která je u nich na návštěvě. Parnasie zprvu nic netuší, když ji však její muž v opilosti nazve Luisiným jménem, uvědomí si situaci a v rozčilení předčasně porodí. Dítě zemře. Luisa Hanuše odmítne a zasnoubí se s dr. Tomanem. Parnasie manžela opustí s tím, aby za rok pro ni přišel, bude-li chtít. Pokud tak neučiní, je odhodlaná skočit do propasti. Hanuš Marten se chce po domluvě Luisy a dr. Tomana vrátit ke své ženě, je však zabit její padající podobiznou. Když se Parnasie od Suka dozví tuto zprávu, vrhne se ze skály. Přírodovědec Suk, který ji tajně miloval, nosí květiny na její hrob.
   Three friends, natural scientist Suk, Hanuš Marten and Dr Toman make the acquaintance of a village girl. Hanuš likens her to the "parnasie" flower - the grass of Parnassus - which he gives to the girl. He abandons his betrothed, Luisa Osecká, marries Parnasie and takes her to his estate at White Stag. Hanuš, as his mother had prophesied before her death, is inconstant and he begins to court Luisa once more who comes to visit them. The young woman does not know anything at first but when her husband talks about Luisa in his drunkenness, she realises the situation and, in her anger, gives birth prematurely. The child dies. Luisa rejects Hanus and becomes engaged to Dr Toman. Parnasie leaves her husband and tells him he must come for her after a year has passed if he wants her. If he does not, she will kill herself by jumping off the rocks. Hanuš Marten - after talking with Luisa and Dr Toman - wants to go back to his wife, however, her portrait falls on him from the wall and he is killed. When Parnasie hears this news from Suk, she throws herself off the rocks. Suk, the natural scientist, loved her in secret all along and he takes flowers to her grave.