Venoušek a Stázička  (Venoušek and Stázička)
R: Svatopluk Innemann V: AB, 1922 N: kreslený seriál Venoušek Dolejš S: Josef Skružný K: Evžen CapitaOtto Heller Arch: Julius Fischer H: Karel Branald (Venoušek Dolejš), Zdena Kavková (Stázička Voňavková), Eman Fiala (Zrzek), Ella Buddeusová (Cilka), Jan W. Speerger (tulák), Václav Vích (cirkusák), Josef Rovenský (ženich), Ferenc Futurista (mistr Nesvačil), Betty Kysilková (Nesvačilová), Emilie Nitschová (Voňavková, matka Stázičky), Rudolf Myzet (elegán), Rudolf Stahl (livrejovaný sluha v cirkuse), Josef Zora (Venouškův otec), Marie Branaldová (Cilčina matka), Jára KohoutFiala Karel (2) (venkovský dědeček), Martin Frič (truhlář) Fo: 35 mm Ve: česká D: Biografia © Národní filmový archiv 
 
   Venoušek provádí místo učení různé kousky a tomu odpovídá i jeho vysvědčení. Jeho otec s tetou Klotyldou ho proto dají do učení k ševci Nesvačilovi, který nemá pro žertíky svých učedníků smysl. Venoušek založí organizaci ševcovských učňů "Bratrstvo Černé Štruple" a s nimi podniká dobrodružné výpravy. Do svého doupěte vlákají i mistra Nesvačila a pomstí se mu za všechna příkoří. Kvůli Venouškově kamarádce Stázičce dojde v "Bratrstvu" ke zradě a Venoušek se Stázičkou a kamarádem Zrzkem utečou před trestem na venkov. Tam si obstarávají živobytí na úkor hloupých výletníků. V Prachovských skalách je Zrzek dokonce pronásledován jako lupič. Po epizodě v holičství se nechají najmout k cirkusu, prodávají omlazovací krém starým babkám. Zrzek se zamiluje do Stázičky a chce z beznaděje skočit pod vlak. Ten naštěstí uhne na jinou kolej. Stázička se vrátí domů a má v noci hrůzný sen o pekle. Na výletě pak potká kamarády i Nesvačila, který nakonec učedníkům odpustí. (Podle dobového popisku.)
   Venoušek prefers to get up to tricks rather than study, as his college report shows. His father and aunt Klotylda decide to send him to the shoe-maker Nesvačil who will not tolerate any nonsense from his apprentices. Venoušek establishes an organisation of shoe-maker apprentices - "The Brotherhood of the Black Buckle" and they go off together on various adventures. They even lure Nesvačil to their lair and pay him back for all the wrongs he has done. Venoušek's friend Stázička is responsible for a betrayal within the "Brotherhood" and she, Venoušek and their friend Zrzek flee to the country to escape punishment. They manage to survive at the expense of foolish day-trippers. Zrzek, however, is persecuted as a robber at the Prachovské rocks. After an incident at the barber's they offer to join a circus selling special creams to old grannies which are supposed to make them young again. Zrzek falls in love with Stázička and tries to kill himself by falling under a train. Fortunately he moves out of the way onto another track. Stázička returns home and, during the night, she has a terrible dream about hell. On an excursion she meets the friends in the company of Nesvačil who has finally forgiven his apprentices. (According to promotional material issued at the time the film was made.)