Adam a Eva  (Adam and Eve)
R: Václav Binovec V: Weteb, 1922 N: Jarmila Hašková S: Suzanne Marwille K: Josef Kokeisl H: Suzanne Marwille (konzervatorista Adam/Adamova sestr), Marta Marwille (Adámek/Evička), Alois Sedláček (otec), Otto Rubík (dr.Prokop Novotný), Anna Šelerová (vychovatelka), J. Ivan (profesor), František Kudláček (strýc z Modřan), Josef Šváb-Malostranský (starší pán), Betty Kysilková (služka Máry) Fo: 35 mm Ve: česká D: Iris-Film Pr: 22.07.1922 © Národní filmový archiv 
 
   Dvojčata Adámek a Evička jsou si k nerozeznání podobná, což umožňuje škodolibé Evičce svádět na Adámka vlastní rozpustilé kousky. Tyto vztahy přetrvávají i do jejich dospělosti. Tentokrát se však Adam odhodlá Evě oplatit dětská příkoří. Když zjistí, že se o sestru zajímá pohledný dr. Prokop Novotný, převlékne se za Evu a v přestrojení vyděsí nápadníka. Úklad se nakonec prozradí a rozhořčený otec obou sourozenců se rozhodne Adama konečně ostříhat na kluka, aby napříště nedošlo k záměnám. Samozřejmě omylem ostříhá Evu.
   Twins Adamek and Evicka are so alike, it is impossible to tell them apart, which enables the malicious Eva to get away with all sorts of naughty tricks and leave the blame to fall on Adam. The pair grows up and Adam decides to pay Eva back for the tricks she played on him in the past. When he discovers that the handsome Dr Prokop Novotny is interested in Eva, he dresses up as Eva and startles the suitor. His game is finally up and the twin's angry father, in order that there is no more confusion, decides to cut Adam's hair short like a boy's. Of course, he cuts Eva's hair by mistake.