Roztržené foto  (The Torn Photograph)
R: Jan S. Kolár V: AB, 1921 N: Jan S. Kolár S: Jan S. Kolár K: Otto Heller Arch: Bohuslav Šula H: Theodor Pištěk (ing.Lubor Hanč), Nataša Cyganková (Hančova žena Běla), Josef Rovenský (Richard Dostál), Rudolf Myzet (Maria Klos), František Beranský (Váša Palec), Josef Šváb-Malostranský (sluha/vrátný v hotelu), Jan W. Speerger (číšník), Karel Noll (profesor Přástevník), Alois Katz-Bouny (tlustý muž v hotelu), Betty Kysilková (tlustá žena), Karel Schleichert (starý záletník v hotelu), Marie Veselá (domovnice), František Kudláček (venkovan s dýmkou), Josef Šula (hotelový host), František Mecera (pikolík) Fo: 35 mm Ve: česká D: AB Pr: 31.12.1921 © Národní filmový archiv 
 
   Čtveřice společensky unavených starých mládenců se vrací automobilem z večírku. Doma usnou na kanapi a zdá se jim, že kolem nich tančí víly. Ráno si pak přátelé přísahají, že se nikdy neožení. Neuplyne však ani rok a jeden z nich, inženýr Hanč, slib poruší. Když dostane pozvánku na další mládenecký večírek, chce ji uchovat v tajnosti před manželkou Bělou. Ta si dopis s pozváním tajně přečte a začne žárlit, zvlášťě proto, že podpis zní Maria a spol. Běla jede do hotelu, kde se schůzka koná a najme si vedlejší pokoj. V noci předstírá Běla přepadení, zakryje si obličej nočním čepečkem a vběhne do pokoje, kde probíhá mládenecký večírek. Muži prohledají její pokoj, ale když útočníka nenajdou, odvedou neznámou "přepadenou" zpět. Běla si v nadšení, že jí je manžel věrný, nevšimne, že v jejich pokoji ztratila svou fotografii. Pánové se na obrázek vrhnou, ale roztrhnou jej na čtyři části. Hanč získá část, podle které pozná svou ženu. Pochopí, že vše je prozrazeno a představí Bělu svým kamarádům. Přitom jim doporučí, aby se rovněž oženili.
   Four weary old bachelors are driving back from a party. They fall asleep on the divan and they dream that fairies are dancing around them - a symbol of nuptials. In the morning, however, they swear that they will never marry. Hardly a year goes by and one of them, engineer Hanč, breaks his promise. He gets an invitation to another bachelors' party and he tries to hide it from his wife Běla. Běla finds out the real reason for his departure and she drives by car to the hotel where the party is being held and arrives before he does. She rents out the room next door and she sees the four friends together; she also notices her husband take off his wedding ring. At midnight Běla pretends that she has been attacked and she runs out of her room. Everyone starts searching her room and they suddenly find her photograph with her head torn off. In the morning Hanč finds the rest of the photograph. He realises he has been found out and he goes to see her in her room.