Irčin románek I.  (Irča's Little Romance I)
R: Václav Binovec V: Weteb, 1921 N: román Irčin románek S: Suzanne Marwille K: Jindřich Brichta Arch: František Josef Leopold H: Suzanne Marwille (Irča Černá), Lexa Jarošín (Lexa), Běla Horská (Irčina matka), Evžen Georgij Jevgeněv (Irčin otec), Betty Kysilková (služka Anna), Jiří Nedošinský (rada s cigárem), Rudolf Myzet (profesor), Vladimír Smíchovský (pan vrchní), František Smolík (Lexův kamarád Vláďa), Hugo Kraus (Lexův kamarád Jenda), Václav Kubásek (Lexův kamarád Jarda), Frank Rose-Růžička (Lexův kamarád), F. Karásková (Irčina spolužačka Mařka), Eman Fiala (Lexův kamarád) Fo: 35 mm Ve: česká D: Iris-Film Pr: 29.04.1921 © Národní filmový archiv 
 
   Úředník Lexa se dvoří gymnazistce Irče. Jejich románek se utěšeně rozvíjí až do chvíle, kdy se Lexa na bankovním plese setká poprvé s Irčinou matkou. Matce se Lexa jako nápadník její dcery sice zamlouvá, ale strachuje se o Irčinu dobrou pověst. Další schůzky se tedy konají pod matčinou ochrannou rukou. Do této idyly zasáhne rázně Irčin otec, jakmile se o známosti své dcery dozví. Rozhodne se poslat Irču do klášterního penzionátu. Slíbí jí však, že ji bude často navštěvovat a že někdy vezme Lexu s sebou. Irča se před odjezdem se všemi láskyplně rozloučí.
   A bank clerk Lexa is courting the high school atudent Irča. Their romance blossoms until Lexa meets Irča's mother for the first time at a bank's ball. The mother is quite fond of Lexa as a suitor for her daughter but she is afraid for Irča's reputation. The follwingo meetings take place with the mother as chaperone. Irča's father then enters the idyllic scene as soon as he finds out about Irča's romance. He decides to send Irča to a convent school but promises to visit her frequently, bringing Lexa with him on occasion. Irča finally says her fond farewells with the three of them.