Zpěv zlata (Vetřelec)  (The Song of Gold (The Intruder))
R: Jan S. Kolár V: Josef,Maas, 1920 N: Jan S. Kolár S: Jan S. Kolár K: Otto Heller Arch: Fritz Kraenke H: Karel Lamač (chemik Edgar), Jan S. Kolár (Zoranův přítel Miloš Křešín), Alice Hechy (Zoranova snoubenka Věra Krylová), Luigi Hofman (ředitel banky L.G.Dombs), Anny Ondráková (ředitelova neteř Andrea), Josef Šváb-Malostranský (sluha), Anna Lamačová-Karinská (bytná), Lamač Karel st. (soudce Kryl), Josef Maas (prokurista banky) Fo: 35 mm Ve: česká D: Rexfilm Pr: 21.01.1921 © Národní filmový archiv 
 
   Mladý chemik Edgar Zoran objeví syntetický způsob výroby benzínu, ale ani on, ani jeho společník Miloš Křešín nemají peníze na zakoupení výrobní továrny. Zoran se hodlá obrátit se žádostí o půjčku na bankéře Dombse. Místo bankéře najde v jeho domě zloděje. Rozhodne se zloděje chytit sám a Dombse si tak zavázat. Neodolá však a peníze, které zloději zabaví, si vypůjčí. Dombsovi nechá jenom lístek se zprávou, že dluh vrátí do měsíce. V domě zanechá i milostný dopis pro krásnou Dombsovu neteř, Andreu. Přitom ani jeden dopis nepodepíše. Zoranovi se podaří továrnu skutečně koupit. Miloš ho však podezírá, že peníze nezískal čestně, a rozejde se s ním. Zorana opustí i snoubenka Věra, jejíž otec případ loupeže vyšetřuje. Zoran se přesně po měsíci ohlásí u Dombse, aby dluh vrátil, ale Dombs povolá do domu policii. Zorana zachrání před zatčením Andrea, která se již nemůže dočkat chvíle, kdy pozná neznámého ctitele. Dombs dostane zpět své peníze a Zoran ruku Andrey. (Podle dobového popisku.)
   The young chemist Edgar Zoran discovers a synthetic method of producing petrol but neither he nor his friend Miloš Křešín have any money to buy a production factory. Zoran decides to turn to the banker Dombs with a request for a loan. He goes to visit Dombs but finds a thief there instead. He decides to catch the thief himself, thereby earning Dombs's gratitude. However, he cannot resist "borrowing" the money the thief had been about to steal. He leaves a note for the banker saying that he will return the money within a month and also a love letter for the banker's beautiful nephew Andrea. However, he does not sign either of the letters. Zoran then succeeds in buying the factory. Miloš does not believe that Zoran has acquired the money by honest means and breaks up the partnership. Zoran is also abandoned by his fianceé Věra whose father is investigating the robbery. Exactly to the month, Zoran appears at Dombs's house to return the money but Dombs calls the police. It is Andrea who saves him from imprisonment - she could not wait to discover who had written her the love letter. Dombs gets his money back and Zoran is given Andrea's hand in marriage. (According to promotional material issued at the time the film was made.)