Tam na horách (Česká láska)  (Up There in the Mountains (A Czech Love Story))
R: Sidney M. Goldin V: AB, 1920 N: Sidney M. Goldin S: Sidney M. Goldin K: Karel KopřivaAlfons Weber Arch: Josef WenigFritz Kraenke H: Karel Schleichert (bohatý sedlák Václav), Běla Horská (Václavova žena Hana), Julietta Romona (Václavova dcera Maruška), Anny Ondráková (Václavova dcera Jarmila), Karel Lamač (malíř Jaromír Hanuš), Alexander Zarubin (selský syn Toník), Miloušek Gröschel (Maruščin synek), Vladimír Šrámek (myslivec Hora), Marie Jelínková (Terča Horová), Milada Smolíková (venkovanka), Antonín Meisner (vesničan), František Kudláček (vesničan), Antonín Vaverka (impresario Karel Suda), Iza Grégrová (Sudova žena Žofie), Julie Schlaghammerová (komorná), Rudolf Stahl (vrátný), Josef Rovenský (lékař) Fo: 35 mm Ve: česká D: American Pr: 31.12.1920 © Národní filmový archiv 
 
   Vesnická dívka Maruška je svedena lehkomyslným malířem Jaroslavem Hanušem. Jako svobodná matka je pokládaná za skvrnu vesnice a její otec, bohatý sedlák Václav, tuto hanbu nepřežije. Nebohou ženu i s dítětem vesničané vyženou a bezmála ukamenují. Marušky, bloudící v lesích, se ujme myslivec Hora a jeho žena Terka. Projíždějící impresário Karel Suda je uchvácen Maruščiným hlasem a umožní jí studovat zpěv. Z Marušky se stane obdivovaná operní hvězda. Jedním z jejích obdivovatlů je také Hanuš, který v ní nepoznal tu, kterou kdysi svedl, a žádá ji o ruku. Maruška nejprve odmítá, ale nakonec svolí. A tak jako slavná diva s mužem a dítětem navštěvuje rodnou vesnici, kde se zatím její bývalý chlapec Toník oženil s její sestrou Jarmilou.
   Country girl Maruška is seduced by the frivolous artist Jaroslav Hanuš. As an unmarried mother she becomes the disgrace of the village and her father, the wealthy farmer Václav, does not survive this shame. The villagers drive the girl out with her baby and nearly stone her to death. Maruška, wandering through the forest, is taken in by the huntsman Hora and his wife Terka. A passing impressario Karel Suda is captivated by Maruška's voice and he encourages her to start taking singing lessons. Maruška becomes an opera star, surrounded by admirers. One of them is Hanuš who does not recognise her as the girl he once seduced and he asks her to marry him. Maruška rejects his offer at first but, in the end, she gives in. As a famous diva, in the company of her husband and child, she visits her native village once more. There she finds that her former love Toník has married her sister Jarmila.