Yorickova lebka  (Yorick's Skull)
R: Miloš Nový V: Excelsior, 1919 N: Miloš NovýKarel Štapfer S: Miloš NovýKarel Štapfer K: Josef Kokeisl Arch: Karel Štapfer H: Miloš Nový (tragéd Loris Relský), Eva Vrchlická (Eva Relská), Eduard Kohout (malíř Roman Hajský), Alexander Třebovský (psychiatr MUDr.Klár), Karel KolárLída SudováAlois SedláčekKarel Váňa (rekvizitář divadla) Fo: 35 mm Ve: česká D: Excelsior Pr: 28.09.1924 © Národní filmový archiv 
 
   Drama slavného herce, který si při studiu role Hamleta vsugeruje, že Yorickova lebka patří jeho někdejšímu příteli a soku v lásce a z rozrušení onemocní. Po zdánlivě úspěšné léčbě v sanatoriu se opět vrací ke své práci. Při představení Othella se však duševní choroba opět objeví a on přímo na scéně zardousí svoji manželku, představitelku Desdemony. (Podle dobového tisku.)
   A drama about a famous actor who, while studying the role of Hamlet, begins to think that Yorick's skull is that of his one-time friend and rival in love; this suggestion excites him so much so that he becomes ill. After his seemingly successful recovery in a santorium, he again returns to work. During a performance of Othello his psychological illness returns and, before the audience's very eyes, he strangles his wife, who is playing Desdemona. (According to an article appearing in the press at the time the film was made.)