Ošálená komtesa Zuzana  (The Fooled Comtesse Zuzana)
R: Václav Binovec V: Weteb, 1918 N: Antonín JiroušekFelice de Ryant S: Antonín JiroušekFelice de Ryant K: Alois Jalovec Výtv: Antonín Jiroušek H: Suzanne Marwille (Zuzana), Julius Czonský (Zuzanin otec), Marie Jelínková (Zuzanina matka), Ferenc Futurista (Alfréd), Luigi Hofman (strýc), Nelly Fabiánová (teta), A. Ohrenstein (sluha) Fo: 35 mm Ve: česká © Národní filmový archiv 
 
   Alfréd, snoubenec výstřední a lehkomyslné dívky, se převlékne za pobudu, vyčíhá vhodnou chvíli, kdy se Zuzana projíždí Stromovkou na koni. Předstírá, že je mu špatně a požádá ji o pomoc. Dívka ho na koni přiveze do svého domu. Teprve tam se zjistí, že šlo o žert. Alfréd jí dal lekci i důkaz, že opět jednou nejednala s rozvahou.
   Alfréd, betrothed to an eccentric and frivolous girl, dresses up as a tramp; he waits in Stromovka park for the right moment when Zuzana is to pass by on her horse. He pretends that he feels ill and he asks for her help. The girl takes him back to her house on her horse. Then she discovers that it was a joke. Alfréd lectures her and now has proof that, once again, she has not behaved responsibly.