Ahasver  (Ahasuerus)
R: Jaroslav Kvapil V: Lido-Bio, 1915 N: Jaroslav Kvapil S: Jaroslav Kvapil K: Josef Brabec H: Růžena Nasková (malířka Sidonie Pimzlíková), Karel Hašler (malířčin manžel Valentin), Eugenie Engelbertová (domovnice Pepička Tučná), Karel Kolár (vousatý model), Vladimír Merhaut (harfeník Břinkal), Eugen Wiesner (holič Břitva), Julius Stallich (muž na schodech), Karel Váňa (domovník Drbal) Fo: 35 mm Ve: česká © Národní filmový archiv 
 
   Malířka se trápí, že nemůže dokončit obraz věčného žida Ahasvera. Pošle proto svého poslušného manžela, aby jí našel model. Muž po namáhavém hledání nakonec objeví vhodný typ - starého harfeníka s obrovským plnovousem. Manžel harfeníka pozve na určitou hodinu do bytu. Malířka je však nemile překvapena. Místo vousatého kmeta zazvoní u jejího bytu čerstvě ostříhaný a oholený stařík, který se domníval, že se tak bude malířce více líbit.
   A female artist is troubled that she cannot finish her painting of the wandering Jew Ahasuerus. So she sends her obedient husband to find a model. After a careful search the husband eventually finds someone suitable to pose for his wife, an old harpist with a large beard. He invites him to their flat at a certain time. However, his wife is unpleasantly surprised. Instead of the bearded old man, a freshly shaven old man with a close cropped head of hair appears at their door. He believed that the artist would prefer him that way.