České hrady a zámky  (Czech Castles and Palaces)
R: Karel Hašler V: Josef,Brabec, 1914 N: Karel Hašler K: Josef Brabec H: Karel Hašler (Karel Hašler), Anna Steimarová (Hašlerova milá), Bedřich Vrbský (majitel člunu) Fo: 35 mm Ve: česká © Národní filmový archiv 
 
   Situační žert, natočený jako vstupní část ke hře "Pán bez kvartýru", provozované ve Varieté. Film začíná jako přírodní snímek - záběry hradů Bezděz, Točník a Karlštejn. V restauraci na Karlštejně upozorní hosté Hašlera, že večer hraje ve Varieté. Hašlerovi ujede vlak, vydá se proto do Prahy po silnici. V zoufalství přepadne auto a šoféra donutí jet, když to jinak nejde, pozpátku ku Praze. Hašler zastaví u přístaviště, ale protože mu ujede i parník, použije motorový člun. Zbytek cesty jede tramvají. V bytě se rychle převlékne a po střechách se dostane až do Varieté.
   Situation comedy, filmed as the introduction to the play "Man without a flat", performed at the Varieté club. The film begins with shots of the castles of Bezděz, Točník and Karlštejn. In a restaurant at Karlštejn the guests remind Hašler that he is performing at the Varieté club. Hašler misses the train so he starts walking along the main road in the hope of getting a lift. In despair he forces a car to stop and makes the chauffeur to drive backwards to Prague. They stop at the wharf but, because he misses the steamboat , he uses a motorboat. The rest of the journey is spent on a tram. Hašler then quickly changes his clothes in his flat he reaches the Varieté club across the rooftops.